Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE: Szczepionki chronią przed grypą

0
Podziel się:

Papadulaki: Szczepionki przeciwko A(H1N1) są równie bezpieczne jak przeciw zwykłej grypie.

KE: Szczepionki chronią przed grypą
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska oświadczyła, że szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i ochrony obywateli UE. Eksperci: Nie poddajmy się panice.

Ogłaszając stanowisko Komisji, jej rzeczniczka ds. zdrowia Nina Papadulaki ( na zdjęciu) wyraziła również przekonanie, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciwko nowej grypie są takie same jak w przypadku szczepionek przeciwko zwykłej grypie sezonowej.

Rzecznik Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA) z siedzibą w Londynie Martin Harvey Allchurch w rozmowie z PAP zaprzeczył doniesieniom polskich mediów, jakoby krytykował minister zdrowia Ewę Kopacz za to, iż nie wprowadza w Polsce narodowego programu szczepień przeciwko wirusowi grypy A/H1N1.

_ - Nie jest moją sprawą krytykowanie tego, jakie stanowisko zajmują władze poszczególnych państw UE wobec akcji szczepień. Rolą EMEA jest aprobata, monitorowanie i nadzór nad szczepionkami z myślą o wydawaniu zaleceń. Jednak decyzja, czy rządy z nich skorzystają należy do nich _ - podkreślił.

Doniesienia polskich mediów, jakoby miał oskarżać minister Kopacz o _ antyszczepionkową psychozę _, a nawet _ populizm _ nazwał _ nieprawdziwymi _.

Harvey Allchurch podkreślił zarazem, iż szczepionka przeciw A/H1N1 przeszła przed wprowadzeniem testy kliniczne, skutki jej zastosowania po wprowadzeniu badane są przez trzy koncerny farmaceutyczne, które ją produkują (łącznie na grupie 27 tys. ludzi) i dodatkowo objęta jest specjalnym nadzorem EMEA, sztokholmskiego Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz niektórych europejskich rządów.

Rzecznik nie podziela w związku z tym obaw, iż szczepionka nie została właściwie przebadana i jest niebezpieczna. Śmierć czworga osób w Szwecji, które zostały zaszczepione przeciw nowej grypie, tłumaczy tym, iż były to osoby starsze, chronicznie chore. _ Ich śmierć nie miała przyczynowego związku ze szczepionką _ - wskazuje, powołując się na ustalenia Szwedzkiej Agencji ds. Leków.

_ _

Przyznaje zarazem, iż dopiero badania postkliniczne prowadzone na dużej grupie ludności z chwilą wprowadzenia szczepionki pozwalają wykryć rzadkie skutki uboczne. Na obecnym etapie _ profil bezpieczeństwa szczepionki _, jak go nazywa, jest taki, jaki oczekiwano, że będzie.

Eksperci ostrzegają przed paniką

Tymczasem w środę szwedzki specjalista ds. grypy pracujący w Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Angus Nicoll oświadczył, że nagłe pojawienie się wirusa A/H1N1 powoduje, że niektóre kraje panikują i przesadzają z reakcją.

ZOBACZ TAKŻE: WHO potwierdza: Ukrainę opanował wirus A/H1N1
Jego zdaniem nagły wzrost zachorowań na grypę na Ukrainie, gdzie informuje się o 86 przypadkach śmiertelnych spowodowanych przez choroby grypopodobne, jest charakterystyczny dla wirusa H1N1, który u większości ludzi wywołuje łagodne objawy i może rozprzestrzeniać się niewykryty przez tygodnie.

Ekspert podkreślił też, że wirus nie jest poważny dla większości ludzi, którzy się nim zarażą. Zawsze będzie jednak mała grupa osób, dla których może on być bardzo ciężki.

| 15 potwierdzonych przypadków na Ukrainie |
| --- |
| Według komunikatu ministerstwa zdrowia ze środy, na grypę i infekcje dróg oddechowych zapadło na Ukrainie prawie pół miliona ludzi. W czwartek wiceminister zdrowia podał, że liczba chorych wzrosła już do ponad 630 tysięcy, a w 15 przypadkach potwierdzono zachorowania na grypę A/H1N1. Liczbę zmarłych szacuje się na 95 osób. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)