Notowania

irlandia
12.11.2008 13:50

Klaus wspiera przeciwników Unii

Prezydent Czech swoim postępowaniem zirytował rząd w Dublinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Czech Vaclav Klaus otwarcie wspierał przeciwników Unii Europejskiej podczas wizyty w Irlandii, narażając się za to na krytykę irlandzkiego rządu.

W Dublinie Klaus przedstawiał się jako _ eurodysydent _. Spotkał się m.in. ze znanym irlandzkim eurosceptykiem i lobbystą Declanem Ganleyem - donoszą w środę czeskie gazety na zakończenie trzydniowej wizyty Klausa.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z Ganleyem czeski prezydent mówił m.in.: _ W czasach komunistycznych byliśmy całkiem szczęśliwi, kiedy zachodni politycy przybywali z wizytą do naszych dysydenckich polityków. Spotykam się z panem Ganleyem w tym samym stylu i w ten sam sposób _.

1 stycznia 2009 roku Czechy na pół roku obejmują przewodnictwo w Unii Europejskiej.
Irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin zarzucił Klausowi w wypowiedzi dla radia RTE _ niestosowną ingerencję _.

A przyrównanie antykomunistycznych dysydentów do eurosceptyków uznał za _ śmieszne twierdzenie, bardzo płytkie i nieprawdziwe _.

Martin dodał, że Klaus może się prywatnie spotykać na kolacji z kim tylko chce, ale nie powinien publicznie wspierać stanowiska żadnej partii politycznej, czy aktywistów.

Szef irlandzkiej dyplomacji zaznaczył, że Dublin nie zamierza wystosowywać formalnego protestu do premiera Czech Mirka Topolanka.

Zastrzeżenia do postawy prezydenta zgłaszane są także w Czechach. _ - Ultrakonserwatywne, osobiste poglądy Klausa, które głosi on w nieodpowiedzialny sposób bez względu na swą pozycję, stwarzają nierealistyczny obraz Czech _ - napisali w oświadczeniu współrządzący w Pradze Zieloni.

Klaus zapowiedział już, że w okresie, gdy jego kraj będzie sprawował przewodnictwo w UE, zrezygnuje z symboli Unii, takich jak flaga, czy nieoficjalny hymn.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rosja skorzysta na odrzuceniu Traktatu ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;skorzysta;na;odrzuceniu;traktatu;lizbonskiego,207,0,380367.html )
* [ Sarkozy zawalczy o traktat lizboński ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;zawalczy;o;traktat;z;lizbony,66,0,377410.html )
* [ Kryzys nie wpłynie na ratyfikację traktatu ]( http://news.money.pl/artykul/kryzys;finansowy;nie;wplynie;na;ratyfikacje;traktatu,101,0,373093.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Irlandzkie _ nie _ dla Traktatu Lizbońskiego Klaus nazwał _ zwycięstwem wolności i rozumu nad sztucznymi, elitarnymi projektami europejskiej biurokracji _.

Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz