Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Klaus znów blokuje Unię Europejską

0
Podziel się:

UE poczeka na prezydenta i szefa dyplomacji do kolejnego szczytu.

Klaus znów blokuje Unię Europejską
(ec.europa.eu)

Wbrew oczekiwaniom, na najbliższym szczycie UE w Brukseli nie dojdzie do wyboru prezydenta i szefa dyplomacji Unii.

Powodem opóźnienia jestbrak ratyfikacji dokumentu przez prezydenta Czech Vaclava Klausa (na zdjęciu), który jako ostatni przywódca UE nie podpisał jeszcze traktatu.

Nowe stanowiska ustanowione są właśnie w Traktacie Lizbońskim. Szczyt UE ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek. Decyzje te zapadną być może dopiero na kolejnym regularnym, grudniowym szczycie UE albo na rozważanym przez szwedzkie przewodnictwo nadzwyczajnym szczycie przywódców UE w listopadzie._ - To uniemożliwia na najbliższym szczycie decyzję na ten temat _ - powiedział dyplomata dużego kraju UE. Wykluczył on możliwość, by decyzja w sprawie powołania tej czy innej osoby, w oczekiwaniu na Czechy, miała charakter nieformalny, by później ją tylko formalnie zatwierdzić.

[

Rosati: Dzięki Traktatowi Unia nie stanie się klubem dyskusyjnym ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati%3Bdzieki%3Btraktatowi%3Bunia%3Bnie%3Bstanie%3Bsie%3Bklubem%3Bdyskusyjnym,203,0,544715.html )

_ -Będą z pewnością trwały rozmowy o kandydatach, ale decyzje nie zapadną _ - dodał. Bez jasności prawnej co do Traktatu UE kraje nie chcą wyznaczać następcy Javiera Solany na stanowisku wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej.- _ Najpewniej jego mandat będzie przedłużony do końca roku _ - powiedział dyplomata.

Wśród kandydatów na przewodniczącego Rady UE coraz rzadziej jako faworyta wymienia się byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira.

Jako faworytów na stanowisko wysokiego przedstawiciela polityki zagranicznej UE wymienia się szefa dyplomacji Wielkiej Brytanii Davida Milibanda, Szwecji - Carla Bildta, byłego sekretarza NATO Jaapa de Hoop Scheffera i fińskiego komisarza ds. rozszerzenia Olli Rehna.

Dyplomata wyraził oczekiwanie, że sytuacja wyjaśni się najwcześniej w połowie listopada. Do tego czasu, jak się oczekuje, Trybunał Konstytucyjny w Czechach potwierdzi zgodność Traktatu z Lizbony z czeską konstytucją.

Wciąż do rozwiązania pozostanie jednak problem najnowszych żądań Klausa. Chce on uzyskać gwarancje prawne, że dołączona do traktatu Karta Praw Podstawowych nie będzie stanowić podstaw do roszczeń majątkowych wypędzonych w 1945 roku z Czechosłowacji na podstawie dekretów Benesza Niemców sudeckich.

Kierujący pracami UE Szwedzi pracują z Czechami nad możliwym rozwiązaniem (np. stosowną deklaracją). UE wyklucza jakiekolwiek zmiany traktatowe, które wymagałyby powtórzenie ratyfikacji Traktatu z Lizbony przez wszystkie kraje. Celem jest wejście w życie Traktatu na początku przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)