Notowania

polska w nato
13.03.2009 11:38

Klich: NATO gra na wielu fortepianach

Największe wyzwanie to - według ministra - polityka otwartych drzwi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

aktualizacja: 12:03

Najważniejsze wyzwanie to polityka otwartych drzwi - ocenia minister obrony. Rozszerzenie było dobrym krokiem - uważa z kolei Jaap de Hoop Scheffer.

Politycy, przedstawiciele Paktu Północnoatlantyckiego i eksperci dyskutują o przyszłości NATO. W Warszawie trwa międzynarodowa konferencja _ NATO - wyzwania i zadania _, zorganizowana z okazji 10-lecia Polski w Sojuszu.

Klich: Nie ma kryzysu NATO

Bogdan Klichpowiedział, że przed zbliżającym się jubileuszowym szczytem sojuszu, Polska powinna coraz głośniej mówić o tym, co może zrobić dla struktur NATO. Według szefa MON, najważniejszymi wyzwaniami i zadaniami dla paktu są: polityka otwartych drzwi, powodzenie misji w Afganistanie i solidarność sojuszu w ramach artykułu 5.

Minister obrony nie zgodził się z opiniami niektórych ekspertów, że sojusz przeżywa wielki kryzys.

NATO jest gotowe do zmian

Jaap de Hoop Scheffer, sekretarz generalny NATO przekonywał w Warszawie, że Sojusz jest gotowy do zmian. Rozszerzenie NATO było ważnym krokiem, a Pakt nie zamyka się przed kolejnymi kandydatami. Jaap de Hoop Scheffer zaznaczył, że pierwsze rozszerzenie NATO o kraje dawnego Bloku Wschodniego przyniosło duże korzyści.

_ - Akcesja Polski, Czech i Węgier była ważna dla tych krajów, dla NATO i dla całej Europy. Trzej nowi członkowie powrócili do Europy, od której siłą byli oddzieleni. Członkostwo w NATO dało wam miejsce przy stole decyzji. Dało wam sojuszników, z którymi możecie dzielić ciężar bezpieczeństwa - mówił Scheffer . _

Order dla de Hoop Scheffera

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył sekretarza generalnego NATO Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpsopolitej Polskiej. Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski otrzymał ambasador nadzwyczajny przy NATO w Nowym Jorku, Andrzej Towpik.

Raport Money.pl
*10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej *Od czasu wejścia do Paktu Północnoatlantyckieg polskie wojsko zostało odchudzone o blisko 40 proc. Jeden żołnierz kosztuje nas jednak prawie trzy razy tyle co w 1999 roku. zobacz raport Money.pl

Odznaczenia przyznane w 10. rocznicę wstąpienia Polski do NATO są wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, oraz za zasługi w rozwijaniu międzynarodowej współpracy i umacnianiu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju w Sojuszu.

Wręczając wyróżnienia, prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że Polska jest w szczególny sposób związana z NATO, które jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa:


Prezydent dodał, że wejście do Sojuszu ostatecznie _ włączyło Polskę do strefy wolnych państw _. Jap de Hoop Scheffer powiedział, że odznaczenie go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej jest dla niego wielkim zaszczytem. Odznaczenie ma dla niego tym większą wagę, że _ zostało wręczone przez prezydenta Polski - kraju, który stał się niezawodnym sojusznikiem w NATO. _

| Konferencja w Warszawie została zorganizowana z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Biorą w niej udział między innymi premierDonald Tusk, minister spraw zagranicznbychRadosław Sikorskii sekretarz generalny NATO, Jaap de Hoop Scheffer. |
| --- |

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: polska w nato, nato, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz