Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koalicja PO-PSL może rozpaść się przez opcje

0
Podziel się:

PO prawdopodobnie nie uda się odrzucić projektów ws. opcji walutowych.

Koalicja PO-PSL może rozpaść się przez opcje
(PAP/Radek Pietruszka)

PO prawdopodobnie nie uda się odrzucić projektów ws. opcji walutowych. PiS, Lewica, a także PSL w Sejmie będą bronić swoich propozycji.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami PO opowiedziała się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu trzech poselskich projektów ustaw, które miały rozwiązać problemy wynikających z opcji walutowych. Pomysłodawcy projektów nie dają jednak za wygraną.

Wiceszef sejmowej Komisji GospodarkiMieczysław Kasprzakz PSL zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie głosowało tak, aby Sejm dalej pracował nad projektami. Jego zdaniem, PO ulega lobby bankowemu i chce jak najbardziej opóźnić pracę nad proponowanymi m.in. przez ludowców rozwiązaniami. _ Przeciągnięcie sprawy w czasie rzeczywiście spowoduje, że problemu nie będzie, ale nie będzie tylko dlatego, że przedsiębiorstwa padną _ - ocenił poseł.ZOBACZ TAKŻE: KNF prześwietli opcje walutowe

Także PiS będzie walczył o propozycje. Wiceszefowa partiiAleksandra Natalli-Świat zapowiedziała, że jej klub zagłosuje przeciwko wnioskowi komisji. Jak zaznaczyła, PiS uważa swój projekt za najbardziej optymalny, ale nie widzi powodów, dla których nie miano by w podkomisji pracować również nad dwoma pozostałymi.

Natalli-Świat wiąże decyzję komisji z faktem, że jest już po wyborach. Według niej, PO stosuje w sprawie opcji _ metodę umywania rąk _, a jeżeli prace nad projektami - jak mówiła - będą przeciągane tak jak do tej pory, będzie po prostu za późno na pomoc jakimkolwiek firmom borykającym się z problemem opcji.

Raporty Money.pl
*Firmy zgłosiły straty na opcjach siegające 1,4 mld zł * Infolinia oraz kompleksowa porada prawna - taka pomoc oferuje Ministerstwo Gospodarki firmom, które straciły na opcjach walutowych.
*Jak domagać się odszkodowania za niekorzystne opcje walutowe? * Kryzys na rynkach finansowych zachwiał kursem naszej waluty.Sytuacja ta obnażyła problem związany z opcjami walutowymi. Mianowicie - istnieją firmy, które podpisały z bankami umowy na opcje przynoszące straty.

Lewica, podobnie jak PSL i PiS, zapowiada, że będzie głosować za skierowaniem projektów do dalszych prac w Sejmie. Polityk SLDWojciech Olejniczakuważa, że rząd popełnił błąd wstrzymując się do czasu wyborów od rozwiązania problemu opcji walutowych. W jego opinii rząd pozostawiły przedsiębiorców samych sobie, odkładając decyzję.

Podobnego zdania jest poseł LewicySławomir Kopycińskiz sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jego zdaniem PO odrzucając projekty dotyczące opcji _ gra na czas _. _ Mamy do czynienia z grą, która służy tylko i wyłącznie sektorowi bankowemu, bo daje bankom dodatkowy czas na wyegzekwowanie wszystkich należności z tytułu niekorzystnych umów, które zostały zawarte - mówił Kopyciński. _

Jego zdaniem, fakt iż posłowie PO głosowali na środowym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych za odrzuceniem projektu ludowców może oznaczać początek końca obecnej koalicji. Temu zaprzeczył jednak w TVN24 prezes PSL, wicepremierWaldemar Pawlak.

Tymczasem politycy PO przekonują, że nie mogli poprzeć projektów PSL, PiS i Lewicy w tej sprawie, ponieważ - ich zdaniem - są one niezgodne z konstytucją. Wg szefa klubu parlamentarnego POZbigniewa Chlebowskiego, projekty są ponadto sprzeczne z prawem unijnym i są szkodliwe dla naszej gospodarki. Jego zdaniem kwestia opcji walutowych została już w większości rozwiązana.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA CHLEBOWSKIEGO:

dźwięk: IAR

PSL i Lewica chcą, żeby w przypadku niezawarcia ugody między przedsiębiorstwami i bankami, firmy mogły odstępować od umowy. PiS z kolei liczy, że stronom sporów uda się zawrzeć porozumienie, w przeciwnym przypadku o ewentualnym unieważnieniu umowy zadecydują sądy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)