Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ordynacja samorządowa
21.05.2008 18:36

Koniec blokowania list wyborczych

Lech Kaczyński podpisał nowelizację ordynacji samorządowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

PrezydentLech Kaczyńskipodpisał nowelizację ordynacji samorządowej, która likwiduje możliwość tworzenia tzw. bloków list w wyborach samorządowych - poinformowało w środę w komunikacie Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

Nowela ma wejść w życie od najbliższych wyborów samorządów w 2010 roku. Do tego czasu komitety wyborcze będą mogły tworzyć _ grupy _ (lub _ bloki _) w razie ewentualnych samorządowych wyborów uzupełniających.

- _ Blokowanie _ list polegało na tworzeniu grup list i zawieraniu przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w zeszłej kadencji Sejmu, w 2006 roku, głosami PiS, Samoobrony i LPR na niecałe trzy miesiące przed wyborami samorządowymi.

Ówczesna opozycja (PO, PSL i SLD) zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego te przepisy, a także tryb uchwalenia noweli ordynacji samorządowej oraz wprowadzenie krótszego niż 14 dni vacatio legis, czyli okresu między ogłoszeniem ustawy a jej wejściem w życie. TK uznał jednak, że przepisy dotyczące - _ blokowania _ list nie naruszają ustawy zasadniczej.

Tagi: ordynacja samorządowa, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz