Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec negocjacji w sprawie rakiet w Polsce?

0
Podziel się

Po 14 miesiącach koniec rozmów. W przyszłym roku może do nas trafić bateria rakiet Patriot.

Koniec negocjacji w sprawie rakiet w Polsce?
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)
bCYmOkHp

Po 14 miesiącach udało się zakończyć negocjacje w sprawie umowy o statusie wojsk amerykańskich w naszym kraju (tzw. SOFA).

Oznacza to między innymi , że w przyszłym roku może do Polski trafić bateria rakiet Patriot. Pentagon wpisał jej umieszczenie w naszym kraju do przyszłorocznego budżetu - pisze _ Polska _.

Szef MONBogdan Klichpowiedział dziennikowi, że projekt umowy spełnia nasze główne oczekiwania. Teraz potrzebny jest tylko podpis premiera.

Według _ Polski _, po długich negocjacjach Amerykanie zgodzili się, by ich wojska stacjonowały u nas na takich samych zasadach jak w Hiszpanii. Żołnierze USA odpowiadają tam za wszystkie przestępstwa popełnione poza służbą przed hiszpańskim sądem. Teraz te same zasady mają obowiązywać amerykańskie oddziały w Polsce.

bCYmOkHr

Dziennik _ Polska _ pisze, że sporną kwestią w negocjacjach z USA były również regulacje podatkowe, które miałyby obowiązywać amerykańskie firmy działające w Polsce i wykonujące zlecenia Pentagonu. Nasz kraj obawiał się, że zwolnienie ich z podatku może stworzyć pole do nadużyć.

Do obsługi rakiet Patriot przybędzie do Polski najwyżej kilkudziesięciu amerykańskich żołnierzy. Mają oni przebywać w naszym kraju tylko przez kilka miesięcy w ciągu roku.

ZOBACZ TAKŻE:

bCYmOkHS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)