Notowania

korea płn.
16.04.2009 08:23

Korea usunęła inspektorów z ośrodka nuklearnego

To odpowiedź Phenianu na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Północna Korea usunęła inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ze swojego ośrodka nuklearnego w Jongbion.

To odpowiedź rządu w Phenianie na niedawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępiła wystrzelenie przez Północną Koreę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu i powrót do programu nuklearnego.

Rzeczniczka Agencji Energii Atomowej Mellisa Fleming poinformowała dzienikarzy, że czterej inspektorzy otrzymali zakaz wstępu do Jongbion, a Korea usunęła pięczęcie i kamery Agencji z obiektów ośrodka. _ - Nasi inspektorzy opuszczą w czwartek Koreę. Od tej pory nie wiemy, co naprawdę dzieje się w koreańskim ośrodku nuklearnym, zdolnym do produkcji plutonu _ - powiedziała w Wiedniu Melissa Fleming.

W nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzami austriaccy dyplomaci sugerowali, że Phenian montuje ponownie w Jongbion fragmenty wyposażenia ośrodka nuklearnego. Zdaniem dyplomatów, już wkrótce reaktor może zostać ponownie wyposażony w pręty paliwowe.

Zdaniem analityków, Północna Korea może posiadać od 6 do 12 głowic nuklearnych. Rząd w Phenianie zobowiązał się do rezygnacji z programu nuklearnego w zamian za pomoc ekonomiczną i wykluczenie kraju z listy sponsorów terroryzmu. Później jednak zaczął się wycofywać ze swych zobowiązań.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Iran chce rozmawiać. USA i Unia nie zmieniają zdania ]( http://news.money.pl/artykul/iran;chce;rozmawiac;usa;i;unia;nie;zmieniaja;zdania,109,0,444013.html )
* [ Druga elektrownia atomowa w Bułgarii. Za pieniądze Moskwy ]( http://news.money.pl/artykul/druga;elektrownia;atomowa;w;bulgarii;za;pieniadze;moskwy,191,0,437951.html )
Tagi: korea płn., wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz