Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kosowo
12.11.2008 14:08

Kosowo przeciw unijnej misji

Rząd w Prisztinie nie zgadza się na to, by Serbowie mieli wpływ na to, co dzieje się w Kosowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Mimo protestu Narodów Zjednoczonych rząd Kosowa potwierdził swój sprzeciw wobec wynegocjowanego już przekazania obowiązków przez ONZ-owską administrację misji EULEX Unii Europejskiej.

Żadnego planu _ nie można narzucić suwerennemu, demokratycznemu Kosowu _ - oświadczył w Prisztinie kosowski premier Hashim Thaci (na zdjęciu)

Ostatnio sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził rozczarowanie postawą władz Kosowa. Oświadczył, że oczekuje od Prisztiny _ elastyczności _. Wyraził nadzieję, że kosowski rząd _ wykaże się zmysłem praktycznym i poczuciem rzeczywistości _.

Według Thaciego kompromis w sprawie unijnej misji narusza jednak ogłoszoną w lutym niepodległość Kosowa i dlatego jest nie do przyjęcia. - _ Belgradzkie mrzonki o wpływie na Kosowo zostały __ pogrzebane 17 lutego, gdy Kosowo ogłosiło niepodległość _- zaznaczył premier.

Kosowskie władze stoją na stanowisku, że serbskie żądania kontroli nad policją, cłem i wymiarem sprawiedliwości w zdominowanych przez Serbów rejonach Kosowa są _ nie do przyjęcia _.

W piątek Komisja Europejska deklarowała gotowość przyjęcia głównych warunków Serbii dotyczących EULEX. Przedstawiciel KE ds. Bałkanów Pierre Mirel powiedział, że UE zgodzi się, by jej misja licząca ok. 2000 ludzi miała poparcie Rady Bezpieczeństwa ONZ i pozostała neutralna w sprawie statusu Kosowa, czego domaga się Belgrad.

We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ odwołała zaplanowane posiedzenie na temat Kosowa.

| OPÓŹNIONA MISJA EULEX |
| --- |
| Początek misji EULEX planowano pierwotnie na lato tego roku. Obecnie organizatorzy mówią, że misja powinna być w pełnej gotowości od grudnia. Chęć zaangażowania się w pracę misji UE wyraził Waszyngton. 80 amerykańskich policjantów oraz ośmiu sędziów i prokuratorów ma wesprzeć w ramach wspólnej misji 1.900 funkcjonariuszy i prawników z 27 krajów. |

Tagi: kosowo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz