Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aleksander kwaśniewski
03.03.2008 11:20

Kwaśniewski: Miedwiediew może być niezależny

Były prezydent uważa, że Moskwa nie zmieni kursu wobec Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Zdaniem byłego prezydentaAleksandra Kwaśniewskiego, nowo wybrany prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie będzie _ prezydentem malowanym, kreowanym _ i będzie próbował wybić się na niezależność.

Jak powiedział Kwaśniewski, wybór Miedwiediewa, jest wyborem, który _ oznacza pewną możliwość zmiany w polityce _, choć - jak zaznaczył - przez najbliższe cztery lata Rosja będzie kontynuować politykę obecnego prezydenta Władimira Putina.

ZOBACZ TAKŻE:

Były prezydent uważa jednak, że Miediediew będzie próbował zyskać niezależność.- _ On będzie wybijał się na niepodległość, bo nie sposób w Rosji być prezydentem wyłącznie malowanym _ - powiedział Kwaśniewski.

Zdaniem byłego prezydenta, Miedwiediew może wnieść na Kreml _ trochę prawniczego i demokratycznego _ stylu byłego mera Petersburga Anatolija Sobczaka, z którym kiedyś współpracował.

W opinii Kwaśniewskiego, fakt, że spośród swych współpracowników wskazał właśnie na Miedwiediewa, oznacza, że ekipa rządząca obecnie Rosją chce dokonać _ istotnej modernizacji gospodarczej i społecznej _ swego kraju.

Stosunki z Polską się nie zmienią

Były prezydent uważa, że w ciągu najbliższych lat stosunki polsko- rosyjskie raczej się nie zmienią.

- _ Musimy jasno powiedzieć, w sensie treści tych stosunków będzie ciężko: my jesteśmy za włączeniem Ukrainy do NATO i UE, Rosja nie jest zainteresowana. My jesteśmy za demokracją na Białorusi, Rosja popiera Łukaszenkę. My chcemy, żeby Gruzja weszła do NATO, Rosja mówi - nie. My akceptujemy niepodległość Kosowa, Rosja mówi nie i grozi jeszcze problemami w Abchazji i Osetii _ - wyliczał Kwaśniewski.

- _ My jesteśmy przeciwko Gazociągowi Północnemu, Rosja mówi - tak. My chcemy dywersyfikować dostawy gazu, czyli chcemy mieć mniej gazu i ropy z Rosji, Rosja nie jest tym zainteresowana _ - dodał.

W jego ocenie, jeśli wziąć pod uwagę sumę tych różnic, to trudno, o zgodną współpracę. Były prezydent zaznaczył jednak, że nie zmienia to faktu, iż potrzebne są kontakty z Rosją, wynikające m.in. troski o polski handel

Tagi: aleksander kwaśniewski, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz