Notowania

rosja
11.09.2008 13:20

Ławrow: Nie możemy ignorować tarczy

Szef rosyjskiej dyplomacji uważa rozmowy w Warszawie za pomyślnie. Zastrzegł jednak, że obie strony nie we wszystkim się zgadzają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Zakończyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że rozmowy przebiegły pomyślnie i w dobrej atmosferze. Zastrzegł jednak, że obie strony nie we wszystkim się zgadzają.

Rosyjski dyplomata powiedział, że rozmowy z ministrem Sikorskim odbyły się w kontekście porozumień, zawartych przez premiera Tuska w Moskwie w czasie jego niedawnej wizyty. Dodał, że poruszono między innymi kwestie bezpieczeństwa, którymi zajmuje się rada NATO-Rosja, oraz współpracę historyków z obu krajów.

Ławrow podkreślił, że Rosja nie zmieniła stanowiska w sprawie umieszczenia w Europie elementów trzeciego rejonu pozycyjnego Stanów Zjednoczonych, jak Rosja określa tarczę antyrakietową. Rosyjski dyplomata zaznaczył, że Moskwa nie dostrzega zagrożeń, ale nie może ignorować faktu, że w Europie instalowana jest integralna część systemu militarnego Stanów Zjednoczonych. Był on przez lata regulowany przez umowy pomiędzy Moskwy z Waszyngtonem, wypowiedziane już dawno przez Amerykanów.

Ławrow mówił, że obecnie Stany Zjednoczone próbują instalować elementy tarczy w różnych częściach globu, a nawet w kosmosie, przeciwko czemu protestują różne kraje, w tym państwa UE.

Sikorski: Oba kraje otwarte na dialog

Szef polskiej dyplomacjiRadosław Sikorskipowiedział, że rozmowa z Siergiejem Ławrowem dowodzi, iż oba kraje się otwarte na dialog nawet w czasie dużych napięć politycznych na świecie.

Ministrowie ustalili, że w dalszym ciągu będzie się spotykało polsko-rosyjskie Forum Obywatelskie.Następne spotkanie odbędzie się w Moskwie. Podjęto również decyzję o kontynuacji prac dwustronnej komisji do spraw trudnych, która zbierze się w październiku.

Radosław Sikorski przyznał, że jednym z tematów rozmowy była polsko-amerykańska umowa o instalacji elementów tarczy antyrakietowej. Polski minister dodał, że Warszawa przedstawiła Rosjanom środki, które mają służyć budowie wzajemnego zaufania.

Obaj dyplomaci rozmawiali także o żegludze na Zalewie Wiślanym i małym ruchu granicznym. Omówiono kwestię wsparcia inicjatyw handlowych. Radosław Sikorski wyraził zadowolenie ze wzrostu wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Ławrow w Warszawie. Przełomu nie będzie ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;w;warszawie;przelomu;nie;bedzie,236,0,369388.html )
* [ Kwaśniewski: Wizyta Ławrowa to element normalności ]( http://www.money.pl/gospodarka/forum-ekonomiczne-2008/artykul/kwasniewski;wizyta;lawrowa;to;element;normalnosci,255,0,369407.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz