Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lech Grobelny nie żyje

1
Podziel się:

Były właściciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności i bohater pierwszej afery gospodarczej III RP Lech Grobelny nie żyje. Lekarz ujawnił u niego ranę kłutą klatki piersiowej.

Lech Grobelny nie żyje
(PAP)

*Były właściciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności * *i bohater pierwszej afery gospodarczej III RP Lech Grobelny nie żyje. *

Lekarz medycyny sądowej podczas szczegółowych oględzin ujawnił u niego ranę kłutą klatki piersiowej. Poinformowała o tym IAR Dorota Tietz z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. W chwili obecnej nie wiadomo, czy było to samookaleczenie czy morderstwo. Sprawę ma wyjaśnić postępowanie prowadzone przez policjantów z wydziału terroru i zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

Strażnicy miejscy znaleźli jego ciało w pawilonie handlowym przy ul. Wysockiego na warszawskim Targówku - poinformowała PAP Dorota Tietz z zespołu prasowego KSP

Jak wyjaśniła, strażnicy zostali wezwani na miejsce z powodu kota, który uporczywie miauczał. Gdy sprawdzali pawilon, znaleźli ciało 56-letniego Grobelnego.

"Policjanci wyjaśniają, jak doszło do jego śmierci. Wstępne ustalenia wykluczają udział osób trzecich" - dodała Tietz.

Grobelny, z zawodu fotograf, fortuny dorobił się pod koniec lat 70., handlując w całej Polsce obrazkami z wizerunkiem Jana Pawła II. W 1989 roku był już właścicielem studiów fotograficznych, sieci kantorów, firmy Dorchem oraz Bezpiecznej Kasy Oszczędności - parabanku oferującego znacznie wyższe oprocentowanie lokat niż PKO. Swoje oszczędności (25-26 mld starych złotych) powierzyło mu ok. 10 tys. osób.

W czerwcu 1990 r. Grobelny wyjechał za granicę. Nie pozostawił nikomu pełnomocnictw i ślad po nim zaginął. Ludzie przypuścili wtedy szturm na BKO, aby odzyskać swoje pieniądze. W BKO ok. 11 tys. Polaków ulokowało oszczędności, szacowane na 9,5 mld starych zł, czyli 2,88 mln dolarów. Syndyk Dorchemu wypłacił wierzycielom w sumie ok. 7 mld starych zł. Zaspokojono tylko ok. 15 proc. roszczeń klientów BKO.

Poszukiwanego przez Interpol Grobelnego zatrzymano w 1992 r. w Niemczech, które wydaliły go do Polski. W 1996 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał go na 12 lat więzienia za zagarnięcie 736 tys. zł z kasy Dorchemu. W 1997 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok i zwrócił sprawę prokuraturze, a Grobelnego zwolnił z aresztu.

Klienci BKO odzyskali tylko 15 proc. swoich pieniędzy. Grobelny przesiedział w areszcie pięć lat, za co domagał się od Skarbu Państwa miliona złotych zadośćuczynienia oraz 14,93 mln zł odszkodowania za niesłuszne aresztowanie. W październiku 2005 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jednak jego żądanie.

Ostatnio o Grobelnym zrobiło się głośno po tym, jak przekazał policji informacje na temat rzekomego zagrożenia życia premiera Jarosława Kaczyńskiego. Po tych informacjach Biuro Ochrony Rządu wzmocniło ochronę premiera i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według Grobelnego, na premiera wydano wyrok śmierci, którego wykonawcą miałby być gangster o pseud. Szczur.

Pod koniec lutego Lech Grobelny został zatrzymany w związku z chemikaliami zgromadzonymi w pawilonie, w którym mieszkał. Sam wezwał Straż Pożarną.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Men
11 miesięcy temu
Naiwniaków na "okazje“, nigdy nie zabraknie.