Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze mają pomysł na zakończenie strajku

0
Podziel się:

Po południu rozpoczną się rozmowy rządu ze wszystkimi związkami zawodowymi działającymi w służbie zdrowia. Zapowiedziały to protestujące pielęgniarki, które wczoraj po spotkaniu z premierem opuściły gmach jego Kancelarii.

Lekarze mają pomysł na zakończenie strajku
(Grzegorz Michałowski / PAP)

Rzeczniczka Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Ewa Obuchowska ma nadzieję, że podczas rozmów uda się przekonać stronę rządową przynajmniej do części postulatów. Przypomniała, że głównym żądaniem pracowników służby zdrowia jest podniesienie płac.

ZOBACZ TAKŻE:Bruksela pomoże pielęgniarkom
Także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ma dziś przedstawić propozycję zakończenia strajku. Związek lekarzy ma już wypracowaną propozycję porozumienia z rządem.

Wiceprzewodniczący OZZL Tomasz Underman powiedział, że związkowcy zaproponują "okragly stół", mający uzdrowić sytuację w służbie zdrowia. Zapewnił, że celem związku nie jest obalenie rządu.

Tomasz Underman podkreślił, że jest jeszcze dużo czasu na podjęcie merytorycznych rozmów z rządem i opozycją. Przypomniał, że wypowiedzenia, które złożyła część lekarzy, mają trzymiesięczny termin.

Wiceprzewodniczący OZZL dodał, że jeśli rząd przyjmie propozycję lekarzy, to strajk zostanie zawieszony. Wówczas prowadzone będą rozmowy o wysokości podwyżek, a przede wszystkim o kształcie reformy służby zdrowia.

Jeśli rząd nie przyjmie związkowych propozycji, lekarze poproszą o mediację żonę prezydenta Marię Kaczyńską. Zdaniem Tomasza Undermana, mogłaby ona pomóc w tego typu rozmowach.

W całym kraju strajkuje obecnie około 250 placówek ochrony zdrowia. Lekarze w niektórych regionach podejmują 3-dniowe głodówki.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)