Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lepper prawomocnie skazany

0
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok roku i trzech miesięcy w zawieszeniu dla wicepremiera Andrzeja Leppera, skazanego za pomówienie w 2001 r. z trybuny sejmowej pięciu polityków PO i SLD.

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok roku i trzech miesięcy w zawieszeniu dla wicepremiera Andrzeja Leppera, skazanego za pomówienie w 2001 r. z trybuny sejmowej pięciu polityków PO i SLD.

Tym samym sąd oddalił apelację jego obrońców jako oczywiście bezzasadną. "Sąd I instancji prawidłowo ocenił dowody sprawy i jej stan faktyczny" - orzekł Sąd Apelacyjny.

W 2001 r. Lepper - podczas wystąpienia w Sejmie w sprawie wniosku o odwołanie go z funkcji wicemarszałka Izby - zadawał pytania, czy politycy SLD (ówczesny szef MON Jerzy Szmajdziński i ówczesny szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz)
oraz PO (ówczesny wicemarszałek Sejmu Donald Tusk, Paweł Piskorski i Andrzej Olechowski) otrzymywali pieniądze od biznesmenów i gangsterów.

Warszawska prokuratura oskarżyła Leppera o pomówienie za pomocą środków masowego przekazu, za co grozi do 2 lat więzienia.

W sierpniu 2005 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Leppera na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 20 tys. zł grzywny, pokrycie prawie 5 tys. zł kosztów sądowych oraz zapłatę 50 tys. zł zadośćuczynienia dla Olechowskiego. Sąd uznał, że Lepper oskarżał polityków, nie mając dowodów, co było "niegodnym sprawowaniem mandatu".

Obrońca Andrzeja Leppera rozważa wniesienie kasacji od wyroku do Sądu Najwyższego albo bezpośrednie zaskarżenie go do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Sąd Apelacyjny, utrzymał w poniedziałek wyrok roku i trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu dla Leppera.

Mec. Roża Żarska, że według niej Lepper jest niewinny. Informator Leppera Bogdan Gasiński powtórzył, że podtrzymuje wszystkie swoje oskarżenia o korupcję pięciu polityków PO i SLD. Gasiński, który twierdził, że uczestniczył we wręczaniu pieniędzy wspomnianym politykom.

Wcześniej Wicepremier Andrzej Lepper zwrócił się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie o odroczenie rozpatrzenia jego apelacji od wyroku sądu I instancji, który skazał Leppera na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za pomówienie w 2001 r. w Sejmie pięciu polityków PO i SLD.

Lepper uzasadnił to koniecznością wzięcia udziału "w ważnych pracach związanych z rekonstrukcją rządu". Wicepremier nie przybył w poniedziałek do sądu. Sądowi dostarczono pisemne usprawiedliwienie jego nieobecności i prośbę o odroczenie
rozprawy.

Sąd Apelacyjny nie przychylił się jednak do wniosku szefa Samoobrony. Sąd uznał, że wicepremier nie wskazał "jakie to ważne prace wymagają jego udziału", a rano Lepper był gościem kilku stacji radiowych i telewizji. Sąd dodał, że jego wniosek zmierza do przewlekania postępowania.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)