Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Lewica broni palaczy, atakuje absurdy ustawy

0
Podziel się:

Czy będzie można palić w zakonach, a nie wolno tego będzie robić w nocnych klubach?

Lewica broni palaczy, atakuje absurdy ustawy
(PAP/Leszek Szymański)

Lewica zarzuca Platformie, że tworzy _ egzotyczną koalicję _, żeby nałożyć większe restrykcje na palaczy. PO odpiera zarzuty twierdząc, że ustawę tylko cywilizuje.

W Sejmie zakończyło się wczoraj drugie czytanie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Trzy kluby: PO, PSL i PiS popierają przygotowany projekt. Lewica jest przeciwna.

Posłowie Lewicy popierają ograniczenie palenia. Sprzeciwiają się jednak formie i temu jak zakazy zostały zapisane w dyskutowanej nowelizacji. Uważają, że państwo nie powinno tak mocno ingerować w wolności obywateli.

_ - Sam nigdy nie paliłem, ale jako człowiek Lewicy nie mogę zgodzić się na dyktat polityków wobec obywateli _ - uważaMarek Wikiński (na zdjęciu) z Lewicy. - _ 90 proc. obywateli w Polsce jest przeciwnych, aby politycy narzucali im, jak mają się zachowywać _ - dodaje.

Elżbieta Streker-Dembińska z Lewicy uważa, że należy edukować palaczy, a nie ograniczać ich wolność.

Według posła Wikińskiego, w Sejmie zawiązała się _ egzotyczna koalicja _. _ _

_ - Koalicja niebiesko-zielono-czarna, koalicja PO, PSL i PiS. Ten zaskakująjcy mariaż doprowadził do przyjęcia dziwnych propozycji _ - uważa poseł.

_ - To spowoduje, że w nocnych klubach będzie zakaz palenia, a w zakonach i więzieniach będzie to dozwolone. W dyskotekach i pubach będzie zakaz puszczania dymka, a w akademikach nie. I analogicznie w samochodach papieros będzie zabroniony, ale rolnik na traktorze spokojnie zaciągnie się papierosem - _ wylicza poseł.

Lewica przygotowała szereg poprawek, które miałyby udoskonalić kontrowersyjną ustawę. Posłowie chcą m.in. wykreślenia przepisu mówiącego o zakazie palenia w samochodach z kratką. W zamian proponują całkowity zakaz palenia w komunikacji publicznej. Chcą również przywrócić prawo umożliwiające palenie na prywatnych imprezach.

_ - Według obecnego projektu również osoby, które zapalą w czasie prywatnego spotkania mogłyby dostać mandat _- uważa Wikiński.

Posłowie Lewicy są skłonni umożliwić palenie w parkach, jednak z wykluczeniem placów zabaw dla dzieci.

Platforma Obywatelska broni projektu ustawy. _ _

_ - Nie chcemy w żaden sposób piętnować osób palących. Chcemy żeby mogły palić papierosy, ale żeby nie narażały na palenie bierne innych osób. Stąd dziwi nas głos kolegów z Lewicy mówiący o tym jakoby zawiązywała się dziwna koalicja _ - uważaMaciej Orzechowski z PO._ - To właśnie poprawki złożone przez posłów Platformy mają doprowadzić do ucywilizowania tych restrykcyjnych przepisów, które wyszły ze wspólnego komisyjnego projektu _ - dodaje.

Jedną z takich poprawek jest wprowadzenie definicji palarni i możliwość tworzenia takich pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej. W piątek odbędzie się głosowanie nad zgłoszonymi poprawkami, a także nad samym projektem ustawy.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)