Notowania

zakaz palenia
04.03.2010 14:25

Lewica przeciwna zakazowi palenia

Posłowie chcą odrzucenia obecnego projektu, który ich zdaniem jest zbyt restrykcyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lachlan Hardy/CC/Flickr)

Klub Lewicy zaapelował do PO o odrzucenie projektu zakazującego palenia w wielu miejscach publicznych. Lewica namawia też do napisania nowego projektu. Głosowanie już w czwartek wieczorem.

Projekt autorstwa sejmowej komisji zdrowia, który popiera rząd, budzi spore emocje, bo wprowadza całkowity zakaz palenia w wielu miejscach publicznych, m.in. w barach, restauracjach, dyskotekach, środkach pasażerskiego transportu publicznego (autobusach, busach, taksówkach, służbowych samochodach), szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, na przystankach komunikacji publicznej, publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. plażach).

Klub Lewicy od początku opowiadał się przeciwko takim rozwiązaniom. Na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący klubu Marek Wikiński zadeklarował, że _ jeśli Sejm odrzuci ten projekt, Lewica przygotuje racjonalną nowelizację obecnie obowiązującej ustawy _.

* **CZYTAJ TAKŻE:**
* [ Komisja zdrowia poparła zakaz palenia w barach ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komisja;zdrowia;poparla;zakaz;palenia;w;barach,191,0,574399.html )
* [ Nie będzie "cywilizowania" zakazu palenia ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;cywilizowania;zakazu;palenia,227,0,586467.html )
* [ Wenderlich: Zakaz palenia jest niechrześcijański! ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wenderlich;zakaz;palenia;jest;niechrzescijanski,77,0,586061.html )
*     *

Wikiński podkreślił, że Lewica zgłosiła 11 poprawek i jeśli będą one przyjęte, klub zagłosuje za projektem, a _ jeśli będą odrzucone, będzie przeciwko ustawie _.

Jedna z poprawek definiuje reklamę wyrobów tytoniowych jako _ publiczne rozpowszechnianie _. W opinii ministerstwa, taka definicja, przy jednoczesnym braku doprecyzowania pojęcia _ publiczne _, może prowadzić do interpretacji, że będą nią jedynie działania skierowane do szerszego kręgu adresatów i mające znaczny zasięg. Taka definicja znajduje się także w obowiązującej dziś ustawie.

Druga poprawka wprowadza zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów do palenia, które imitują wyroby tytoniowe, a także inhalatorów nikotyny oraz wyrobów służących inhalowaniu produktów spalania substancji innych niż tytoń.

Według wiceszefowej komisji zdrowia Elżbiety Streker-Dembińskiej (Lewica) należy stosować nie tylko metody zakazów, ale też promocji rozwiązań, które pozwoliłyby podjąć decyzję o rzuceniu nałogu.

Wikiński zwrócił ponadto uwagę, że rząd nie przekazuje środków na programy edukacyjne i na programy o przeciwdziałaniu paleniu. Jak przypomniał, pół procenta wpływów z akcyzy od sprzedaży wyrobów tytoniowych powinno być przekazywane ministrowi zdrowia na akcje edukacyjne i informacyjne.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Raport Money.pl

Tagi: zakaz palenia, lewica, po, wikiński, głosowanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz