Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewica: Umowy Farfała do prokuratury

0
Podziel się:

Były szef TVP przed odejściem podpisał umowy z kombatantami na finansowanie ich programów.

Lewica: Umowy Farfała do prokuratury
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Politycy LewicyJerzy Wenderlich,Marek Wikińskii Tomasz Kalita oczekują, że minister skarbuAleksander Gradskieruje do prokuratury wniosek w sprawie umów, jakie były prezes TVP Piotr Farfał, tuż przed swoim odejściem, podpisał z trzema organizacjami kombatanckimi.

Apel Lewicy do Grada ma związek z publikacjami _ Dziennika Gazety Prawnej _ i _ Gazety Wyborczej _, według których Farfał, na kilkadziesiąt godzin przed swoim odwołaniem, podpisał porozumienie z trzema organizacjami kombatanckimi, którym zagwarantował, że przez trzy lata ich audiowizualne projekty historyczne, telewizja publiczna wesprze kwotą po 1,5 mln zł rocznie.

Jak podaje _ DGP _, od 2010 r., po pół miliona złotych rocznie mają otrzymywać: Związek Narodowych Sił Zbrojnych kierowany przezArtura Zawiszę, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Janusza Kurtyki i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Czesława Cywińskiego. W sumie w budżecie TVP na ten cel ma być zarezerwowane 4,5 mln zł.Wenderlich zapewniał, że Lewica jest _ pełna szacunku, również wobec kombatantów, o których mówić trzeba, których drogę trzeba przypominać _. Ale - zwrócił uwagę poseł - _ organizacji kombatanckich jest mnóstwo, a dziwnym trafem akurat ułożyły się z panem Piotrem Farfałem te organizacje, które mają możnych politycznie mocodawców - czyli jednym z szefów tej organizacji jest były poseł PiS, pan Artur Zawisza, kolejnej - szef IPN, pan Janusz Kurtyka _.

Według niego w tym samym czasie, gdy Farfał zawierał umowy z organizacjami kombatanckimi, odmówił finansowania filmu o Irenie Sendlerowej. _ Dziwnym trafem tutaj (gdy chodziło o umowy z kombatantami - PAP) kiesa była pełna. To trzeba wyjaśnić i nawet jeśli umowy są zgodne z prawem wcale nie znaczy, że musi być moralne, że musi być etyczne i że nie pachnie jakimś kumoterstwem _ - zaznaczył Wenderlich.

Wikiński zwrócił się do Zawiszy i Kurtyki z pytaniem, czy otrzymują oni honoraria za udział w produkcji materiałów dla telewizji publicznej, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i na jakiej zasadzie są wypłacane. _ Mam nadzieję, że pan prezes Kurtyka, tak jak kiedyś wyjaśniał swoją horrendalną 60-tysięczną nagrodę przyznaną w dziwny sposób jako prezesowi IPN, również na te pytania, publicznie stawiane, odpowie _ - dodał poseł Lewicy.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział, że Lewica oczekuje, iż minister skarbu Aleksander Grad, który sprawuje nadzór właścicielski nad TVP, złoży doniesienie do prokuratury w tej sprawie. Gdyby Grad tego nie zrobił, politycy Lewicy mają sami złożyć takie doniesienie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)