Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa przedstawi nowy biznesplan dla Ignalina II

0
Podziel się:

Prezydent Litwy zastanawia się nad sensownością budowy nowej elektrowni atomowej.

Litwa przedstawi nowy biznesplan dla Ignalina II
(photo-service.europarl.europa.eu)

We wrześniu Litwa przedstawi Polsce, Łotwie i Estonii biznesplan budowy nowej siłowni atomowej w miejscu zamykanej ignalińskiej - informuje dziennik _ Vilniaus Diena _.

Cytując litewskiego wiceministra energetyki Romasa Szvedasa, dziennik pisze, że _ dla państw sąsiednich, partnerów projektu budowy siłowni, zostanie przedstawiona maksymalnie możliwa moc siłowni, model podziału akcji, a także cena budowy siłowni _.

Szvedas zapewnia, że mimo niedużego opóźnienia w realizacji tego projektu, _ są szanse, że nowa siłownia ruszy zgodnie z planem w 2015 roku, a nie w 2018 roku, jak sugerują Polacy _.

_ Vilniaus Diena _ pisze, że Polacy i Łotysze ostatnio zwątpili w możliwość realizacji projektu budowy siłowni w Ignalinie. Szvedas nie chce komentować sceptycznego stanowiska parterów; mówi, że komentarze _ tylko pogorszą sytuację _.

Według niego, _ w najgorszym wypadku Litwa będzie mogła zbudować siłownię sama _. _ Bez wątpienia projekt może realizować jedna strona _ - zapewnił.

Przed kilkoma tygodniami prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (na zdjęciu) poddała w wątpliwość realizację wspólnego litewsko-polsko-łotewsko-estońskiego projektu budowy na Litwie nowej elektrowni atomowej.

_ - Od rozpatrzenia na nowo założeń strategicznych i przeanalizowania, w co najlepiej inwestować, będzie zależało, czy Litwa pozostanie państwem energii atomowej _ - powiedziała prezydent.

Jak zaznaczyła, należy uwzględnić fakt, że nowe elektrownie atomowe, tuż przy litewskiej granicy, zamierzają budować sąsiedzi: Białoruś w odległości 50 km od Wilna i Rosja w obwodzie kaliningradzkim. - _ Uwzględniając, że energia atomowa jest kwestią geopolityczną, wiedząc, że wokół nas będą budowane siłownie, powinniśmy zastanowić się, w co lepiej inwestować: w wiatraki, geotermię, biomasę, spalanie odpadów czy w energię atomową _ - powiedziała Grybauskaite.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)