Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marcinkiewicz: Mocna czwórka za 100 dni

0
Podziel się:

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz ocenił pierwsze 100 dni rządu Donalda Tuska.

Marcinkiewicz: Mocna czwórka za 100 dni
(PAP/Elżbieta Walenda)

*Były premierKazimierz Marcinkiewiczocenił w sobotę pierwsze 100 dni rząduDonalda Tuskana _ silną mocną czwórkę _. *

"Początek jest dobry, w paru sprawach bardzo dobry" - powiedział w sobotę Marcinkiewicz w TVN24.

Marcinkiewicz, obecnie przedstawiciel Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, do najważniejszych osiągnięć rządu PO-PSL zaliczył stworzenie dobrej atmosfery pracy, uspokojenie nastrojów oraz zakończenie wojny polsko-polskiej. _ Wszyscy jesteśmy spokojniejsi, to widać i czuć _ - powiedział b.premier.

- _ Po drugie - polityka zagraniczna: absolutnie zmiana twarzy, zmiana tempa, zmiana sposobu, stylu uprawiania polityki i to zostało bardzo dobrze odebrane na zewnątrz _ - dodał Marcinkiewicz.

Zdaniem przedstawiciela Polski w EBOR, w polityce zagranicznej - _ priorytety pozostały te same, natomiast z odwagą rozmawia się ze wszystkimi, nawet najtrudniejszymi partnerami, o sprawach najtrudniejszych i to jest rzeczywiście zmiana bardzo, ale to bardzo korzystna _ .

Do osiągnięć rządu, jego zdaniem, drobnych, ale równie ważnych Marcinkiewicz zaliczył- _ przygotowywanie reformy finansów publicznych, systemu podatków. To jest naprawdę rzecz, która jest jedną z najistotniejszych, bo my musimy konkurować na globalnym rynku gospodarczym i ta konkurencja wymaga od nas daleko idących zmian, właśnie związanych z finansami publicznymi _ - mówił.

- _ Wreszcie bardzo ciekawy pomysł pani minister nauki i szkolnictwa wyższego (Barbary Kudryckiej- PAP); rzeczywiście musimy postawić na naukę, na szkolnictwo wyższe, na nowoczesne technologie i ta propozycja wzmocnienia najlepszych polskich uczelni jest wreszcie pewnym świeżym powiewem w szkolnictwie wyższym, które zrobiło swoje przez ostatnie 20 lat, ale już wymaga trochę przewietrzenia _ - uważa b. szef rządu.

Były premier zauważył, że obecny rząd przyciąga do Polski zagraniczny kapitał.- _ Nie tak dawno zwrócili się do mnie z prośbą o rozmowę przedstawiciele wielkich funduszy arabskich, są to ogromne pieniądze, jeszcze nieobecne w Polsce. Właśnie dlatego, że w Polsce następują takie zmiany (...) byliby zainteresowani, być może inwestowaniem w Polsce. To jest właśnie dowód na to, że rząd pracuje dobrze, że dotarł do światowej opinii publicznej, by inwestorzy inwestowali w naszym kraju _ . - podkreślił Marcinkiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)