Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazur czeka na wyrok o ekstradycji

0
Podziel się:

Postępowanie w sprawie ekstradycji Edwarda Mazura zostało odroczone do najbliższej środy.

Postępowanie w sprawie ekstradycji Edwarda Mazura zostało odroczone do najbliższej środy.

Sąd dał Mazurowi czas na wyznaczenie adwokata, który go będzie bronił._ _"Przesłuchanie nie mogło się zacząć bez odpowiedniej reprezentacji strony" - powiedziała przedstawicielka sądu federalnego w Chicago, Alicia Castillo. Pierwsze posiedzenie w sprawie polonijnego biznesmena odbyło się w piątek po południu, czasu miejscowego. Castillo poinformowała, że trwało ono 10 minut.

Aresztowanemu biznesmenowi towarzyszyli w czasie rozprawy agenci Federalnego Biura Śledczego (FBI)
. Jak poinformowała Castillo, Mazur nie miał kajdanek i nie był ubrany w drelich więzienny.

Po posiedzeniu sądu, Mazur został odwieziony do aresztu federalnego w Chicago.

W przekazanym Amerykanom przez Polskę wniosku o ekstradycję, Edward Mazur został oskarżony o to, że w kwietniu 1998 roku zaproponował Arturowi Żirajewskiemu 40 tysięcy dolarów za zabicie generała Marka Papały. Oferta została złożona w jednym z gdańskich hoteli. Mazur miał również namawiać do dokonania morderstwa Andrzeja Zielińskiego, pseudonim "Słowik".

Według dokumentu, w zabójstwo Papały mogli być również zamieszani członkowie zorganizowanych grup przestępczych oraz handlarze narkotyków.
W uzasadnieniu wniosku o aresztowanie i ekstradycję Mazura opisano także szereg spotkań, jakie domniemani spiskowcy odbyli w gdańskich hotelach oraz na jednej z przystani. Żirajewski zeznał później, iż w czasie jednego z tych spotkań dowiedział się, że sygnał do zamordowania Papały ma nadejść od kogoś z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kto ma jakieś związki z byłym Komendantem Głównym Policji. W przekazanych Amerykanom przez stronę polską dokumentach nie pojawiło się jednak nazwisko tej osoby.

Procedura ekstradycyjna nie przewiduje możliwości przeprowadzenia pełnego postępowania dowodowego, a oskarżony ma ograniczone prawo do obrony. By uniknąć wydania stronie polskiej, Edward Mazur będzie musiał przekonać sędziego, że dowody przeciwko niemu są nieprzekonujące bądź niewiarygodne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)