Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Media rosyjskie: Spotkanie w Katyniu może być punktem zwrotnym

0
Podziel się:

Putin będzie pierwszym przywódcą Rosji, który przyjedzie do Katynia.

Media rosyjskie: Spotkanie w Katyniu może być punktem zwrotnym
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)
bETugMIB

Wspólne złożenie hołdu ofiarom totalitaryzmu może stać się historycznym zwrotem w niełatwych relacjach między Rosją i Polską - pisze dziennik _ Wriemia Nowostiej _ zapowiadając uroczystości w Katyniu z udziałem premierów Władimira Putina i Donalda Tuska.

Rosyjska gazeta zauważa, że _ Władimir Putin, co podkreślają polskie media, będzie pierwszym przywódcą Rosji, który przyjedzie na miejsce, w którym wiosną 1940 roku radzieckie NKWD rozstrzelało 4421 polskich jeńców _.

_ Wriemia Nowostiej _ odnotowuje, że spotkanie premierów poprzedziły liczne publikacje, wywiady i przedsięwzięcia, w tym prezentacja przez rosyjski kanał telewizyjny Kultura filmu Andrzeja Wajdy _ Katyń _.

bETugMID

Dziennik informuje, że _ mimo to w Polsce do tej pory słychać wypowiedzi, kwestionujące szczerość działań rosyjskich władz _. _ Od Moskwy oczekuje się uznania niewinności rozstrzelanych Polaków i ich rehabilitacji jako ofiar stalinowskich represji _ - przekazuje _ Wriemia Nowostiej _.

[

Wspólny hołd w Katyniu przełomem między Polską i Rosją? ]( http://news.money.pl/artykul/wspolny;hold;w;katyniu;przelomem;miedzy;polska;i;rosja,61,0,606525.html )

bETugMIJ

Gazeta dodaje, że _ stale rozlegają się żądania ujawnienia dokumentów, które zostały zebrane w toku śledztwa radzieckiej i rosyjskiej prokuratury, wszczętego w 1990 roku i zamkniętego sześć lat temu _.

Swoją publikację _ Wriemia Nowostiej _ opatruje tytułem _ Krok naprzeciw _.

_ Komsomolskaja Prawda _ o uroczystościach w Katyniu

_ - Jeśli my powinniśmy kajać się za Katyń, to Polacy mogliby przeprosić za śmierć tysięcy jeńców-czerwonoarmistów _ - podkreśla z kolei_ Komsomolskaja Prawda. _

Ta wielkonakładowa gazeta sympatyzująca z Putinem zauważa, że _ w ostatnich latach stosunki Moskwy i Warszawy niezmiennie się pogarszały _. _ Wspólna historyczna przeszłość z wychodzącymi ze wszystkich szczelin starymi urazami wciąż daje o sobie znać _ - pisze _ Komsomolskaja Prawda _.

bETugMIK

Gazeta zaznacza, że _ konieczność uwolnienia tych relacji od ciężaru nieufności i uprzedzeń Rosja ustami Władimira Putina podkreśliła w ubiegłym roku, w przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej _.

_ Komsomolskaja Prawda _ konstatuje, że _ mimo to sprawa katyńska do tej pory zatruwa stosunki rosyjsko-polskie _. _ We wrześniu zeszłego roku polski Sejm uchwalił rezolucję, w której rozstrzelanie oficerów w Katyniu uznał za zbrodnię wojenną, mającą znamiona ludobójstwa, czym wywołał zdziwienie w Moskwie _ - informuje gazeta.

_ - Owszem, nie ulega wątpliwości, że jest to okropna zbrodnia radzieckiego kierownictwa w tamtych brutalnych czasach. Ale dlaczego ludobójstwo? Wszak Moskwa nie próbuje przy każdej okazji przypominać Warszawie o poległych czerwonoarmistach. Dlatego, że takie kroki nie pomogłyby naszym krajom _ - pisze _ Komsomolskaja Prawda _.

Według gazety, _ Moskwa mimo wszystko liczy na osiągnięcie zrozumienia w tej kwestii _. _ Mamy nadzieję, że polityczne podniecenie wokół Katynia opadło; że władze Polski podchodzą do tego problemu z trzeźwiejszym rozsądkiem _ - cytuje _ Komsomolskaja Prawda _ rzecznika MSZ Rosji Igora Liakina-Frołowa.

bETugMIL

_ Nasze podejście sprowadza się do tego, że historię należy puścić w dzierżawę historykom _ - dodał dyplomata.

Gazeta przytacza także wypowiedź przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Konstantina Kosaczowa, który opowiedział się za _ maksymalnie pełnym ujawnieniem materiałów archiwalnych _. _ Trzeba dążyć do tego, aby wnieść do tej tragedii całkowitą jasność, by zamknąć tę kartę w naszych relacjach z Polską _ - powiedział parlamentarzysta.

_ - Zarówno podróż Władimira Putina do Gdańska 1 września 2009 roku, jak i zaproszenie Donalda Tuska do Katynia, to ogniwa tego samego łańcucha i demonstracja naszego dążenia do maksymalnej normalizacji stosunków z Warszawą _ - oświadczył Kosaczow.

Katyń symbolem stalinowskich represji wobec Polaków Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bETugMJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)