Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel powoła rząd do 9 listopada

0
Podziel się:

Chadeckie partie CDU i CSU wygrały wybory parlamentarne w Niemczech.

Merkel powoła rząd do 9 listopada
(PAP/EPA)

[aktualizacja: 14:46]

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce powołać nowy rząd najpóźniej do 9 listopada.

Angela Merkel powiedziała, że zamierza razem z nową ekipą rządzącą powitać szefów państw i rządów, zaproszonych na uroczystości z okazji 20. rocznicy upadku muru berlińskiego 9 listopada. Dodała, że chciałaby uniknąć sytuacji, w której w Niemczech trwałyby jeszcze rozmowy koalicyjne.
Szefowa CDU poinformowała, że zamierza szybko przystąpić do negocjacji z CSU i nowym przyszłym koalicjantem - liberalną FDP. Lider FDP Guido Westerwelle zapowiedział, że jeszcze dziś po południu spotka się z Merkel, aby uzgodnić plan rozmów koalicyjnych. Właściwe rozmowy rozpoczną się, zdaniem niemieckich mediów, w weekend lub na początku przyszłego tygodnia.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel umocniła swą pozycję po niedzielnych wyborach parlamentarnych, co da jej możliwość zrealizowania planów liberalizacji gospodarki, ale może zrodzić konflikty wewnątrz jej własnej partii - pisze prasa amerykańska.

Chadeckie partie CDU i CSU wygrały wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 33,5 proc. głosów - wynika z prognoz telewizji ZDF i ARD. Chadecja zamierza utworzyć nową koalicję z liberalną FDP, która zdobyła ok. 14,7 proc. Według prognoz ugrupowania te będą mieć wspólnie większość w Bundestagu; mogą liczyć na ok. 320 mandatów.

- _ Udało się nam coś wspaniałego _ - powiedziała kanclerz Angela Merkel, komentując wyniki wyborów. - _ Osiągnęliśmy nasz cel wyborczy, jakim było stworzenie w Niemczech stabilnej większości i nowego rządu. _

Doktor Gerhard Gnauck nie jest zaskoczony wynikiem wyborów parlamentarnych w Niemczech. Warszawski korespondent _ Die Welt _ przypomina, że nowy koalicjant chadeków z CDU i CSU to partia liberalna FDP, która współtworzyła rządy przed dwudziestu laty.

Jego zdaniem nie powinna się zmienić polityka zagraniczna Niemiec. Dziennikarz zauważa, że sprawy zagraniczne nie były wiodące w tej kampanii wyborczej. Według niego wyniki wyborów wskazują, że wielu Niemców wciąż niepewnie patrzy w przyszłość.

_ - Nie należy liczyć na wycofanie się Niemiec z Gazociągu Północnego _ - komentuje z kolei doktor Ireneusz Karolewski z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zdaniem projekt ten również po wyborach będzie traktowany przede wszystkim jako ekonomicznie opłacalny.

Uważa on, że polityka gospodarcza Niemiec może się zmienić. Ekspert widzi główne linie potencjalnych konfliktów między przyszłymi koalicjantami w polityce podatkowej. Liberałowie będą chcieli zmniejszyć obciążenia podatkowe, a to może powodować konflikty z CDU, która w większym stopniu reprezentuje politykę społeczną.

Wybory w Niemczech w prasie amerykańskiej

Dzienniki w USA dużo miejsca poświęcają też rozważaniom nad możliwymi zmianami w stosunkach niemiecko-amerykańskich, choć oceniają, że Merkel raczej nie będzie dążyć do szybkiego wycofania wojsk niemieckich z Afganistanu.

Zwycięstwo Merkel _ umocniło jej pozycję w kraju i za granicą jako jednego z najdłużej rządzących przywódców w największych mocarstwach europejskich _ - pisze _ New York Times _.

Kierując rządem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i zorientowanej probiznesowo Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) _ Merkel będzie wreszcie mogła zrealizować plany liberalizacji gospodarczej, z jakimi wystąpiła, gdy po raz pierwszy starała się o urząd kanclerza cztery lata temu _ - podkreśla _ New York Times _. Wśród przypuszczalnych posunięć nowego rządu wymienia zmniejszenie obciążeń podatkowych, uproszczenie przepisów podatkowych i wydłużenie dopuszczalnego okresu funkcjonowania elektrowni atomowych.

_ Wall Street Journal _ podkreśla, że rząd może zniechęcać do odważniejszych posunięć ryzykowny stan niemieckich finansów publicznych i sceptyczne nastawienie opinii publicznej do wolnorynkowych zmian. _ - Pole manewru będzie niewielkie, co nie znaczy, że powinniśmy zwlekać ze zmianami strukturalnymi do zakończenia tej kadencji _ - cytuje _ WSJ _ szefa Federacji Niemieckiego Przemysłu, najbardziej wpływowego lobby biznesowego w Niemczech.

Jak zauważa gazeta, większość biznesmenów nie spodziewa się rewolucji. Powołując się na szefa stowarzyszenia młodych przedsiębiorców niemieckich Stefana Kirschsiepera _ WSJ _ pisze, że centroprawica może przeprowadzić ograniczone zmiany przyjazne wobec biznesu. _ Lecz pole działania jest bardzo niewielkie z powodu ogromnego zadłużenia publicznego _ - powiedział Kirschsieper.

Zdaniem dzienników amerykańskich wybory przyniosą niewielkie lub żadne zmiany w sferze stosunków niemiecko-amerykańskich.

_ Washington Post _ powołuje się na opinię profesora politologii na uniwersytecie w Moguncji Juergena Faltera, że Merkel i jej nowy rząd raczej nie będą forsować szybkiego wycofania żołnierzy amerykańskich z Afganistanu mimo kłopotliwej sytuacji wokół nalotu, w którym zginęło około 100 Afgańczyków.

Według _ NYT _ dojdzie zapewne do odnowienia debaty na temat obecności żołnierzy amerykańskich w Afganistanie, _ ale analitycy nie oczekują natychmiastowych zmian lub apeli o szybkie wycofanie wojsk niemieckich _.

_ NYT _ pisze wreszcie, że fakt, iż z Merkel - pierwszą kobietą-kanclerzem - będzie współpracować Guido Westerwelle - pierwszy otwarcie homoseksualny wicekanclerz - jest oznaką zmian społecznych w Niemczech.

Czytaj w Money.pl
*Niemcy wybrali Bundestag * Chadeckie partie CDU i CSU wygrały wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 33,5 proc. głosów - wynika z prognoz telewizji ZDF i ARD. Czytaj w Money.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)