Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Merkel w Soczi. O Nord Stream i energetyce

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec spotyka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Merkel w Soczi. O Nord Stream i energetyce
(kprm.gov.pl)

Rosyjskie inwestycje w Niemczech i współpraca w sferze energetycznej, w tym budowa Gazociągu Północnego, będą głównymi tematami rozmów niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Robocza wizyta szefowej rządu Niemiec w Rosji planowana jest na cztery godziny.

Merkel i Miedwiediew będą rozmawiać przede wszystkim o planach przejęcia przez przedsiębiorców powiązanych z rosyjskim koncernem paliwowym Gazprom upadających stoczni Wadan w Wismarze i Rostocku-Warnemuende.

Te zatrudniające 2,4 tys. pracowników dwie największe stocznie Meklemburgii-Pomorza Przedniego są obecnie własnością spółki Wadan Yards. Należy ona do rosyjskiego funduszu inwestycyjnego FLC West, kontrolowanego przez biznesmena Andrieja Burłakowa.

ZOBACZ TAKŻE:

Ich los leży Merkel na sercu szczególnie, ponieważ znajdują się w jej okręgu wyborczym, a 27 września w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne.

Z tarapatów finansowych ma je wyciągnąć Igor Jusufow, w przeszłości minister energetyki Rosji, a obecnie specjalny przedstawiciel rosyjskiego prezydenta ds. międzynarodowej współpracy energetycznej i członek rady dyrektorów (rady nadzorczej) Gazpromu. Razem z synem Witalijem, menedżerem kontrolowanej przez Gazprom spółki Nord Stream, mają oni doraźnie zainwestować w dwie stocznie 40 mln euro.

Rosyjskie media utrzymują, że Jusufowowie działają w imieniu grupy inwestorów branżowych z Rosji. Wśród nich wymieniają stocznię w Wyborgu koło Petersburga, kontrolowaną przez przedsiębiorców zbliżonych do banku Rossija i uchodzących za przyjaciół premiera Władimira Putina.

Wadan Yards to nowoczesne zakłady mogące budować lodołamacze i statki klasy lodowej (pokonujące lód o grubości 1,5 metra), w tym tankowce do przewozu skroplonego gazu (LNG). Mogą też konstruować platformy wiertnicze.

Przywódcy Niemiec i Rosji omówią też przygotowywaną od kilku miesięcy sprzedaż 55 proc. akcji koncernu samochodowego Opel konsorcjum austriacko-kanadyjskiego koncernu Magna i rosyjskiego banku państwowego Sbierbank. Magna i Sbierbank ogłosiły w czwartek wieczorem, że uzgodniły z amerykańskim General Motors szczegóły transakcji.

ZOBACZ TAKŻE:

Według dziennika _ Kommiersant _, w centrum uwagi rozmów Merkel z Miedwiediewem znajdą się też plany wejścia kapitałowego rosyjskiej grupy AFK Sistiema kontrolowanej przez zaprzyjaźnionego z Kremlem oligarchę Władimira Jewtuszenkowa do niemieckiego koncernu Infineon, jednego z największych w Europie producentów mikroelektroniki.

Wśród tematów międzynarodowych, które omówią liderzy dwóch krajów, wymienia się Iran, Afganistan i Bliski Wschód, a także kryzys światowego systemu gospodarczego i finansowego.

Niemiecka kanclerz zapowiedziała, że w rozmowach z rosyjskim prezydentem poruszy też sytuację na Kaukazie i łamanie praw człowieka w Rosji, w tym zabójstwa obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)