Notowania

gaz
07.11.2009 17:42

Miedwiediew: Problemy z gazem to wina Ukrainy

Prezydent Rosji wierzy, że stosunki z następcą Wiktora Juszczenki będą lepsze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*_ - Polityczne utarczki w związku z wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi na Ukrainie powodują, że Kijów opóźnia regulowanie należności za importowany z Rosji gaz ziemny _- oświadczył w wywiadzie dla_ Der Spiegel _ rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. *

Odpowiedzialnością za obecne napięcia w stosunkach rosyjsko-ukraińskich Miedwediew obciążył prezydenta Wiktora Juszczenkę, wyrażając jednocześnie nadzieję, że jego następca będzie bardziej _ pragmatyczny _ w stosunkach z Moskwą.

Na początku bieżącego roku transfer gazu przez Ukrainę do odbiorców w środkowej i zachodniej Europie został na dwa tygodnie wstrzymany w następstwie rosyjsko-ukraińskiego zatargu o płatności za ten surowiec.
_ - Mamy tu pewną ostrą polemikę, ale nie między naszymi społeczeństwami, i z pewnością nie między naszymi państwami jako takimi. Mówiąc otwarcie, polemika ta lub wszystkie te trudności dotyczą tylko jednej osoby - obecnego prezydenta Ukrainy _ - zaznaczył Miedwiediew.

Ukraiński bank centralny i prezydent Juszczenko zapowiedzieli wykorzystanie środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego do spłacenia należności za rosyjski gaz.

Popularność Juszczenki znacznie spadła i przewiduje się, że poniesie on klęskę już w pierwszej turze wyborów, a do drugiej tury przejdą premier Julia Tymoszenko i popierany przez Rosję były premier Wiktor Janukowycz.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ "Kommiersant": Dodatkowy gaz dla Polski już w grudniu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kommiersant;dodatkowy;gaz;dla;polski;juz;w;grudniu,250,0,553210.html )
    * [ Putin grozi palcem Ukrainie - Europa znów bez gazu? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;grozi;palcem;ukrainie;-;europa;znow;bez;gazu,102,0,552550.html )
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz