Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
miedwiediew
14.02.2009 07:16

Miedwiediew vs Putin - cicha wojna na Kremlu?

Były i obecny prezydent toczą walkę o to, kto tak naprawdę ma rządzić Rosją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Coraz więcej wskazuje na to, że były i obecny prezydent Rosji toczą walkę o to, kto tak naprawdę ma rządzić Rosją. *

Nowy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew coraz częściej występuje na pierwszym miejscu w telewizyjnych wiadomościach, a jego zdjęcia ozdabiają czołówki gazet.

Tym samym działania premiera Władimira Putina - dotychczas najpopularniejszego rosyjskiego polityka - są odsuwane na plan dalszy.

Tuż po wyborach prezydenckich pojawiły się opinie, ze prezydent Dmitrij Miedwiediew jest pionkiem w grze, którą prowadził ówczesny prezydent Władimir Putin. Miedwiediew - ten polityk niewielkiego wzrostu i bez charyzmy miał być biurokratą do wykonywania woli Putina.

Jednak tak się nie stało. Obecnie w trakcie kryzysu gospodarczego zaczyna coraz bardziej otwarcie krytykować rząd, lecz na razie nie krytykuje samego Putina.

Profesor Włodzimierz Marciniak z Instytutu Studiów Politycznych PAN uważa, że Dmitrija Miedwiediewa i Władimira Putina oddala od siebie ocena skutków kryzysu gospodarczego w Rosji i perspektywy zażegnania go.

Zdaniem Marciniaka, Miedwiediew chce zapobiegać kryzysowi za pomocą rozwiązań ekonomicznych, zaś ludzie Putina zamierzają wykorzystać głęboką recesję do umocnienia autorytarnego charakteru państwa.

POSŁUCHAJ PROFESORA MARCINIAKA:


Prezydent Miedwiediew stopniowo mianuje też swoich ludzi na najważniejsze funkcje urzędnicze. Tworzy tym samym tworzy własne zaplecze polityczne.

O dystansowaniu się Miedwiediewa od Putina świadczą również demokratyczne gesty. Miedwiediew powiedział niedawno, że opozycyjne media są w Rosji potrzebne.

Mimo że w godle Rosji orzeł ma dwie głowy, Rosjanie nie znają pojęcia dwuwładzy. W Rosji prezydent ma niemal carską władzę i jeśli nie popełnia błędów to dla ludzi staje się symbolem narodu.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: miedwiediew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz