Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
miedwiediew
07.05.2008 12:55

Miedwiediew zaprzysiężony na prezydenta

Nowy prezydent desygnował Putina na premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPA fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/zaprzysiezenie;nowego;prezydenta;rosji,galeria,967,0.html)*Następca Władimira Putina formalnie objął urząd głowy państwa. Niedługo później desygnował Putina na premiera. *

Uroczystość zaprzysiężenia, w której uczestniczyło około dwóch tysięcy gości, odbyła się w dawnej rezydencji rosyjskich carów - Wielkim Pałacu Kremlowskim.

Po zaprzysiężeniu nowy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że za swoje najważniejsze zadanie uważa dalszy rozwój swobód obywatelskich i gospodarczych.

Miedwiediew zaznaczył, że szczególną wagę przywiązuje do fundamentalnej roli prawa, na którym - jak zauważył - opiera się rosyjskie państwo i społeczeństwo obywatelskie.

Natomiast odchodzący prezydent podziękował rosyjskim obywatelom za zrozumienie i poparcie, które - jak podkreślił - odczuwał podczas ośmiu lat prezydentury i które dodawało mu sił.

Putin przypomniał, że obejmując urząd prezydenta obiecywał, że będzie wiernie służył ojczyźnie i narodowi. _ Obietnicy tej dotrzymałem _ - podkreślił.

Putin powiedział też, że za najważniejszy obowiązek prezydenta uważa _ strzeżenie Rosji _. _ Dla mnie to najważniejszy obowiązek obywatelski. Zawsze byłem temu wierny i pozostanę do końca życia _ - zadeklarował.

Putin złożył Miedwiediewowi życzenia sukcesów na stanowisku prezydenta. Przekazał mu też Order _ Za Zasługi dla Ojczyzny I klasy _ - symbol najwyższej władzy w Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy prezydent podziękował swojemu poprzednikowi Władimirowi Putinowi za poparcie, które - jak podkreślił - cały czas odczuwał. - _ Jestem przekonany, że tak będzie też w przyszłości _ - dodał Miedwiediew.

| Ekspert komentuje |
| --- |
| Profesor Włodzimierz Marciniak z Polskiej Akademii Nauk uważa, że na pierwsze oceny nowego prezydenta Rosji trzeba poczekać do jesieni. Wtedy okaże się, na ile Dmitrij Miedwiediew jest niezależny politycznie od Władimira Putina. Profesor Marciniak podkreśla, że Dimitrij Miedwiediew został namaszczony przez Władimira Putina, ale nie oznacza to, że w przyszłości nie będzie chciał uwolnić się spod jego wpływu. Zdaniem profesora Marciniaka, próbując ocenić politykę nowego prezydenta Rosji względem Polski należy pamiętać, że Miedwiediew był szefem rady dyrektorów Gazpromu. Dimitrij Miedwiediew został dzisiaj zaprzysiężony na nowego prezydenta Rosji. Władimir Putin po złożeniu urzędu prezydenta formalnie obejmuje stanowisko przewodniczącego największej prokremlowskiej partii, "Jedna Rosja". Zapowiedziano także, że zostanie szefem rządu. |

Godzinę po zaprzysiężeniu Premier Rosji Wiktor Zubkow podpisał rozporządzenie o dymisji swojego rządu. To standardowa procedura po zmianie prezydenta.

Nowy prezydent szybko desygnował swojego poprzednika na premiera. Miedwiediew przesłał do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, wniosek o zatwierdzenie kandydatury Putina na szefa rządu.

Oczekuje się, że jeszcze w tym dniu kandydat na premiera spotka się na Kremlu z szefami wszystkich czterech frakcji parlamentarnych.

Debata w Dumie nad kandydaturą Putina odbędzie się jutro.

W ten sposób w piątek, 9 maja, Miedwiediew wraz z Putinem będą mogli wspólnie obserwować defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa.

Tagi: miedwiediew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz