Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miedwiediew znów obiecuje wycofanie wojsk

0
Podziel się

W ciągu tygodnia rosyjskie wojska wycofają się z okolic miast Poti i Senaki w Gruzji.

Miedwiediew znów obiecuje wycofanie wojsk
(PAP/ EPA)
bDHIVtiZ

Prezydenci Rosji i Francji, Dmitrij Miedwiediew i Nicolas Sarkozy, ogłosili, że w ciągu tygodnia rosyjskie wojska wycofają się z okolic miast Poti i Senaki w Gruzji. Pełne wycofanie sił rosyjskich ma nastąpić w ciągu miesiąca.

Rosyjski prezydent Miedwiediew zapowiedział, że wycofa wojska z terenów Osetii Południowej w ciągu 10 dni. Miałoby to nastąpić pod warunkiem, że w ich miejsce społeczność międzynarodowa wyśle swoje odziały pokojowe.

Zdaniem Dimitrija Miedwiediewa miałoby to ochronić lokalną ludność przed ponowną agresją gruzińską.

bDHIVtjb

_ tłumaczenie: Całkowite opuszczenie przez wojska rosyjskie terytoriów Osetii Południowej i Abchazji nastąpi w ciągu dziesięciu dniod zastosowania międzynarodowych mechanizmów w strefach konfliktu - w tym włączenie w ten proces nie mniej niż dwustu obserwatorów z Unii Europejskiej. Ma to nastąpić nie wcześniej, niż 1 października. _

Miediwediew podczas konferencji prasowej, zaznaczył, że Unia Europejska dała Moskwie gwarancje, że powstrzyma Tbilisi przed ponownym atakiem.

Rosyjski prezydent dodał również, że siły Unii Europejskiej miałyby liczyć około 200 obserwatorów.

Z kolei prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował, że pełne wycofanie wojsk rosyjskich z Gruzji właściwej nastąpi w ciągu miesiąca.

bDHIVtjh

Sarkozy ujawnił, że przekazał Miedwiediewowi list odprezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego z gwarancjami niestosowania siły w Osetii Południowej i Abchazji. Przekazał też, że potępił jednostronne uznanie przez Rosję obu zbuntowanych prowincji Gruzji.

Uzupełnienia do planu pokojowego Miedwiediewa i Sarkozy'ego, ogłoszone po ich rozmowach w Moskwie, przewidują, że do 1 października w strefach bezpieczeństwa wzdłuż granic Osetii Południowej i Abchazji zostaną rozmieszczone siły międzynarodowe.

Żołnierze rosyjskich wojsk rozjemczych zostaną wycofane z tych stref po wejściu do nich sił międzynarodowych.

Miedwiediew i Sarkozy ustalili, że misje obserwacyjne ONZ i OBWE w Abchazji oraz Osetii Południowej będą nadal wykonywali swoje mandaty.

bDHIVtji

15 października w Genewie rozpoczną się międzynarodowe rozmowy na temat Osetii Płd. i Abchazji.

ZOBACZ TAKŻE:

bDHIVtjC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)