Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MON nie chce słyszeć o wycofaniu z Afganistanu

0
Podziel się:

Żołnierze powinni zostać do końca misji NATO - uważa Bogdan Klich.

MON nie chce słyszeć o wycofaniu z Afganistanu
(PAP/Paweł Supernak)

Polscy żołnierze powinni zostać w Afganistanie tak długo, jak długo będzie tam działać natowska misja ISAF - uważa minister obrony narodowej,Bogdan Klich.

Szef MON uważa, że wypowiedzi niektórych opozycyjnych polityków sugerujące szybkie wyjście wojska z Afganistanu, są szkodliwe dla bieżących działań naszego kontyngentu.

Minister Bogdan Klich uważa, że są trzy zasadnicze powody, dla których powinniśmy dalej angażować się w afgańską misję.

Minister Klich przypomniał, że to z Afganistanu "płyną: do Europy narkotyki, a przez nasz kraj wiodą niektóre szlaki przerzutowe. Chociażby z tego powodu - zdaniem szefa MON - powinniśmy dalej być w Afganistanie.

Poza tym - zdaniem Bogdana Klicha - każda informacja o ewentualnym wycofaniu się wojsk z Afganistanu i podawanie konkretnej daty będzie wykorzystywane przez rebeliantów.

Minister obrony przypomniał, że obecnie trwają prace rządu nad nową strategią dla Afganistanu. Bogdan Klich - po wcześniejszych analizach - opracował dokumenty na ten temat i wysłał do konsultacji Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Tam nadal trwaja pracę nad monowską strategią.

Dopiero po opinii MSZ sprawa daleszego zaangażowania naszych wojsk w Afganistanie będzie omawiana przez radę ministrów, a potem konsultowana z prezydentem.

Strategia ma odpowiedzieć między innymi na pytanie czy - a jeśli tak - to o ile zwiększyć kontyngent. Na razie szef MON poinformował, że rozważa wysłanie do Afganistanu odwodu strategicznego, czyli 200 żołnierzy. Odwód miałby wesprzeć VI zmianę PKW pod koniec zimy, czyli na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)