Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Moskwa: Sarkozy przyleciał na rozmowy z Putinem

0
Podziel się:

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przyleciał do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji
Władimirem Putinem.

Moskwa: Sarkozy przyleciał na rozmowy z Putinem
(PAP / EPA)

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przyleciał do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ich tematem będą perspektywy dwustronnych stosunków handlowo- gospodarczych, a także kluczowe problemy międzynarodowe, w tym program atomowy Iranu, sytuacja w Kosowie i kryzys na Bliskim Wschodzie.

Putin i Sarkozy omówią też relacje między Rosją i Unią Europejską. Francja w drugiej połowie 2008 roku będzie sprawować przewodnictwo w UE.

_ Jest to pierwsza wizyta Sarkozy'ego w Rosji w charakterze szefa państwa. Wcześniej gościł tam jako minister ekonomii, finansów i przemysłu w rządzie Jeana-Pierre'a Raffarina. _Prezydent Francji jest pierwszym zachodnim przywódcą, który odwiedza Putina po tym, jak ten zgodził się kandydować w grudniowych wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z listy partii Jedna Rosja, a także nie wykluczył, że po wygaśnięciu jego mandatu prezydenckiego w maju 2008 roku może stanąć na czele rządu; czyli po tym, jak faktycznie zapowiedział, że nie odda władzy.

Rosyjskie media odnotowały, że Sarkozy przyjechał na rozmowy do Moskwy przed swoją oficjalną wizytą w Waszyngtonie. Latem bawił bowiem za oceanem nieoficjalnie. Ich zdaniem, jest to wyraźny sygnał dla Kremla, że stosunki z Rosją niezmiennie mają dla Paryża istotne znaczenie.

Z drugiej strony rosyjscy komentatorzy pamiętają sierpniowe wystąpienie prezydenta Francji na spotkaniu z francuskim korpusem dyplomatycznym, w którym Sarkozy wytknął Rosji prowadzenie brutalnej polityki energetycznej i wywieranie presji na sąsiadów.

| Oprócz oficjalnych rozmów Putin i Sarkozy mają w programie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika lotników francuskiej eskadry Normandie-Niemen, która w latach II wojny światowej walczyła na froncie wschodnim. Podczas pobytu w rosyjskiej stolicy Sarkozy - podobnie jak miał to w zwyczaju Chirac - zatrzymał się w Hotelu National, naprzeciwko Kremla |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)