Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napieralski rozmawia z twórcami o mediach

0
Podziel się

Szef SLD chce by media publiczne były niezależne od polityków.

Napieralski rozmawia z twórcami o mediach
(PAP/Leszek Szymański)
bDnCwNnV

*Szef SLDGrzegorz Napieralskispotyka się od wtorku z ekspertami rynku medialnego i przedstawicielami środowisk twórczych w sprawie nowej ustawy medialnej. *

Lider Sojuszu chce m.in. znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą mediom publicznym funkcjonować _ z dala od rządu i większości parlamentarnej _.

_ - Chcielibyśmy usłyszeć opinie - i środowisk twórczych, ale też specjalistów od rynku medialnego, również tych, którzy są tym zainteresowani, pracują w mediach, budują ład medialny w Polsce, pracują w różnych instytucjach, które współpracują z mediami elektronicznymi - jaką mają opinię, przy okazji różnych dróg tej ustawy, która została zniszczona przez Platformę _ - powiedział Napieralski.

bDnCwNnX

Jak dodał, w debacie, która toczy się dziś w Polsce, chodzi _ o ład medialny w Polsce, o pewną równowagę między mediami prywatnymi a publicznymi _. _ _

_ - Wszyscy uważają, że Polskie Radio, Telewizja Polska powinny funkcjonować na najwyższym poziomie i trzeba znaleźć rozwiązania, aby to się udało zrobić, żeby były to media daleko od rządu i większości parlamentarnej _ - zaznaczył szef Sojuszu.

We wtorek Napieralski rozmawiał m.in. z reżyserką, twórczynią telewizyjnego _ Kabaretu _, Olgą Lipińską.

Lipińska podkreśla, że nowa ustawa medialna _ okropnie jej się nie podoba _. _ - Uważam ją za bubel. Nie podejmuje jednej z najważniejszych spraw - sprawy archiwum. To jest wielki majątek telewizji _ - uważa reżyserka.

bDnCwNod

Lipińska jest także przeciwna finansowaniu mediów publicznych z budżetu. _ - To są rządowe pieniądze, czyli telewizja będzie rządowa, nie niezależna, nie publiczna _ - oceniła. Jak zaznaczyła, staje w obronie abonamentu, ponieważ - w jej opinii - _ abonament jest alternatywą dla telewizji rządowej, którą kręciłby każdy kolejny rząd _. Według niej, _ abonament gwarantuje niezależność _.

ZOBACZ TAKŻE:

Lider Sojuszu spotkał się także z przedstawicielami Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, dyrekcją i dziennikarzami programu III Polskiego Radia, a także z producentami filmowymi.

bDnCwNoe

Przyjęta pod koniec czerwca nowa ustawa medialna zmienia m.in. system finansowania mediów publicznych. Ustawa nie określa, ile pieniędzy media publiczne będą dostawały z budżetu państwaw zamian za zlikwidowany abonament rtv. Parlament zgodził się też na zobowiązanie mediów do wspierania wartości chrześcijańskich.

Ustawa czeka na decyzję prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda mówił we wtorek w TVN24, żeLech Kaczyńskinie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.W jego ocenie jest wiele przesłanek zarówno za tym, aby skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, jak i ją zawetować.

bDnCwNoy
media
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)