Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFZ zmieni zarządzenie w sprawie chemii niestandardowej

0
Podziel się:

Prace zostaną zakończone jeszcze dzisiaj zapowiada Fundusz.

NFZ zmieni zarządzenie w sprawie chemii niestandardowej
(PAP/Radek Pietruszka)

Prace nad zmianą zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie świadczenia chemioterapii niestandardowej zostaną zakończone jeszcze dziś - zapowiadał Fundusz w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

W poprawianym zarządzeniu z listopada 2009 roku określono wymagania wobec świadczeniodawców podpisujących umowy na wykonywanie chemioterapii niestandardowej. Zapisano tam: _ świadczenia (chemii niestandardowej - PAP) udzielane w miejscu pracy konsultanta krajowego lub wojewódzkiego onkologii klinicznej, hematologii, hematoonkologii dziecięcej, ginekologii onkologicznej - zgodnie ze specyfiką nowotworu _.

W ocenie wielu lekarzy i dyrektorów szpitali, zapis oznacza, że chemioterapia niestandardowa może być udzielana wyłącznie w ośrodkach, w których pracują konsultanci, a nie jak do tej pory także w innych lecznicach. Przeciwnego zdania jest Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Według nich, zapis może stwarzać niejasności interpretacyjne, ale nie ogranicza możliwości świadczenia chemii niestandardowej.

_ - Po ogłoszeniu zarządzenia dyrektorzy oddziałów wojewódzkich niezwłocznie podejmą rokowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń w zakresie chemioterapii niestandardowej z ośrodkami dotychczas udzielającymi tych świadczeń _ - zapewnił NFZ.

Minister zdrowiaEwa Kopaczpowiedziała wyjaśniała wczoraj, , że pacjenci znaleźli się w tej sytuacji z powodu niedoskonałości urzędniczej. PremierDonald Tuskzobowiązał szefa NFZ, aby ten w ciągu dwóch tygodni uregulował sprawy związane z rozporządzeniem dotyczącym leczenia tzw. chemioterapią niestandardową. Od uregulowania tej kwestii uzależniona jest ewentualna dymisja szefa NFZ. Szef rządu zdecydował też o ukaraniu Paszkiewicza. Ma on oddać jedno miesięczne wynagrodzenie.
_ - Do tego czasu świadczenia chemioterapii niestandardowej będą udzielane w dotychczasowych ośrodkach i rozliczane na podstawie art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to jest w trybie, w którym są rozliczane świadczenia udzielane w stanach nagłych _ - głosi komunikat.

Fundusz tym samym unieważnia swój czwartkowy komunikat, który w piątek został usunięty ze strony internetowej NFZ. Fundusz oświadczył w nim, że pacjenci będą mogli być leczeni chemioterapią niestandardową w ośrodkach wskazanych przez konsultantów, które są usytuowane najbliżej ich miejsc zamieszkania.

Zgodnie z unieważnionym komunikatem, leczenie w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej, ze względu na specyfikę terapii oraz związane z nią kwestie bezpieczeństwa pacjentów, miało odbywać się pod ścisłym nadzorem merytorycznym konsultantów krajowych i wojewódzkich onkologii klinicznej, hematologii, hematologii dziecięcej oraz ginekologii onkologicznej. Podkreślano, że konsultanci dokonują kwalifikacji pacjentów do leczenia i monitorują jego efektywność.

Fundusz informował, że na mocy kontraktu ośrodek wiodący będzie kwalifikował do chemioterapii niestandardowej i monitorował efektywność leczenia. Będzie także zawierał umowy o podwykonawstwo z innymi lecznicami. Ich zadania to: podawanie choremu leku i bieżąca opieka, w tym monitorowanie stanu zdrowia.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przyznał w czwartek, że to on ponosi winę za problemy związane ze stosowaniem chemioterapii niestandardowej. Przeprosił pacjentów _ za niedogodności, których doświadczyli wskutek błędów interpretacyjnych _.

Narodowy Fundusz Zdrowia oszczędza kosztem pacjentów

Fundusz w przyszłym roku wyda na leczenie niespełna 56,3 miliarda złotych. To o blisko miliard mniej niż w 2009 roku.

Money.pl porównał wydatki zaplanowane na przyszły rok z sumami, jakie wydano w tym roku. Okazuje się, że cięcia dotkną większości popularnych procedur. Tylko w nielicznych przypadkach przewidziano zwiększenie puli pieniędzy.

Najbardziej obniżono wydatki na leczenie stomatologiczne i uzdrowiskowe Cięcia na poszczególne procedury sięgają od kilkunastu do blisko 200 milionów złotych.

Ambulatoria dostaną w przyszłym roku 4 miliardy 351 milionów czyli o 196 milionów złotych mniej niż w tym roku.

Na leczenie zębów przewidziano 1,76 miliarda złotych czyli o 188 milionów mniej niż w 2009 roku. Pula środków na leczenie szpitalne to 25 miliardów 830 milionów, czyli mniej o 144 miliony złotych. Tutaj należy zaznaczyć, iż minister zdrowia zapewniała, że szpitale dostaną nie mniej pieniędzy niż w mijającym roku.

Na jakie procedury medyczne zmniejszą się wydatki w przyszłym roku
Procedury Wydatki w 2009 roku Planowane wydatki w 2010 roku O ile stopniała pula pieniędzy
Leczenie uzdrowiskowe 676 mln zł 564 mln zł -17%
Leczenie stomatologiczne 1,926 mld zł 1,757 mld zł -9%
Programy profilaktyczne 132 mln zł 125 mln zł -6%
Rehabilitacja 1,779 mld zł 1,691 mld zł -5%
Opieka ambulatoryjna 4,351 mld zł 4,155 mld zł -5%
Sprzęt ortopedyczny 590 mln zł 570 mln zł -4%
Refundacja leków 7,898 mld zł 7,696 mld zł -2,6%
Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień 1,982 mld zł 1,936 mld zł -2,3%
Podstawowa opieka zdrowotna 7,317 mld zł 7,230 mld zł -1,2%
Leczenie szpitalne 25,974 mld zł 25,829 mld zł -0,6%

źródło: NFZ

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)