Notowania

wybory
29.01.2009 13:37

Nie ma pieniędzy na dwudniowe eurowybory

Na głosowanie przez dwa dni Państwowej Komisji Wyborczej zabrakłoby 30 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Państwowa Komisja Wyborcza na organizację czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego ma przewidziane w swoim budżecie 84 mln zł. Gdyby głosowanie miało potrwać dwa dni, PKW będzie potrzebowała dodatkowe 30 mln zł - poinformował kierownik Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki

Termin tegorocznych wyborów do PE we wszystkich krajach Unii Europejskiej przewidziany jest na dni od 4 do 7 czerwca. W Polsce datę głosowania ogłasza prezydent.

Według dotychczasowych przepisów ordynacji do PE głosowanie w tych wyborach odbywa się jednego dnia. To jednak może się zmienić. Obecnie Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ordynacji wyborczej do europarlamentu, który przewiduje dwudniowe głosowanie.

Gdyby zmiany w ordynacji zostały wprowadzone wyborcy mogliby głosować w sobotę i niedzielę od godz. 8 do godz. 20.

Czaplicki podkreślił, że Krajowe Biuro Wyborcze, przygotowując projekt budżetu w części dotyczącej tej instytucji, zgłosiło do rezerwy celowej kwotę na wybory do PE uwzględniając jednodniowe głosowanie - około 84 mln złotych. Zwrócił uwagę, że jeżeli zostałyby dokonane zmiany w ordynacji wyborczej i głosowanie trwałoby dwa dni, budżet musiałby zostać zwiększony o 30 mln. zł.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wybory wiosną 2011 czy zamiana z Duńczykami? ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;wiosna;2011;czy;zamiana;z;dunczykami,7,0,419335.html )
* [ PSL odkrywa karty na eurowybory ]( http://news.money.pl/artykul/psl;odkrywa;karty;na;eurowybory,163,0,418979.html )
* Serwis specjalny Money.pl - [ Eurowybory ]( http://www.money.pl/eurowybory/ )

Minister poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza przekazała już wójtom, burmistrzom, prezydentom miast oraz przewodniczącym rad gmin pismo z wytycznymi, jak przygotowywać się do czerwcowych eurowyborów.

W piśmie uwzględnione zostały podstawowe kwestie, wynikające z ustawowych obowiązków samorządu terytorialnego. Chodzi m.in. o przegląd obwodów głosowania i lokali wyborczych. PKW zaapelowała, aby w miarę możliwości lokale wyborcze znajdowały się w budynkach, gdzie bez problemu wejdą zarówno osoby starsze, jak i niepełnosprawne.

Według Czaplickiego, konieczne jest utworzenie do 23 kwietnia odrębnych obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych. PKW zwróciła też uwagę na potrzebę aktualizacji na bieżąco rejestru wyborców.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz