Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

"Nie można pozwolić na triumf siły ponad prawem"

0
Podziel się:

W przemówieniu na forum ONZ Lech Kaczyński potępił rosyjską interwencję w Gruzji.

"Nie można pozwolić na triumf siły ponad prawem"
(PAP/Jacek Turczyk)

ac">fot: PAP/Jacek Turczykfot: PAP/Jacek Turczyk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/lech;kaczynski;na;zgromadzeniu;onz,galeria,1514,0.html) Przemawiając podczas debaty generalnej 63. sesji Zgromadzenia O NZ prezydent RPLech Kaczyńskipotępił rosyjską inwazję Gruzji jako naruszenie prawa międzynarodowego. Podkreślił, że nie można pozwolić na triumf zasady _ siła przed prawem _.

_ - Problem Gruzji jest problemem (...) każdego kraju, który boryka się z problemem związanym z integralnością terytorialną czy przewagą silniejszych sąsiadów _ - powiedział polski prezydent, nawiązując m.in. do jednostronnego uznania przez Rosję niepodległości separatystycznych prowincji Gruzji: Abchazji i Południowej Osetii.

_ - Ład międzynarodowy powinien opierać się na bezwzględnym interpretowaniu Karty Narodów Zjednoczonych (...) przez wszystkie podmioty prawa międzynarodowego (...) i na wspólnej odpowiedzialności za losy tych krajów, które nie mogą same zapewnić sobie bezpieczeństwa _ - podkreśla Lech Kaczyński.

Prezydent poruszył również kwestię bezpieczeństwa energetycznego w Europie, podkreślając potrzebę dywersyfikacji dostaw energii. - S_ toimy na stanowisku, że prowadzenie dialogu, a także solidarność i konsekwencja w realizacji polityki energetycznej powinny stać się priorytetem dla wszystkich państw europejskich, w szczególności dla państw Unii Europejskiej _. - mówi Lech Kaczyński.

Wspomniał o _ nieprzewidywalności działań _ głównych dostawców energii do Europy i wykorzystywaniu dostaw energii jako narzędzia dla osiągania celów politycznych.

Kaczyński mówił też o potrzebie reformy ONZ, a zwłaszcza jej Rady Bezpieczeństwa._ - Opowiadamy się za przyspieszeniem tempa prac (...) nad reformą Rady Bezpieczeństwa. Należy zwiększyć liczbę niestałych członków Rady, co pozwoli odzwierciedlić obraz współczesnego świata _ - powiedział.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)