Notowania

niemcy
23.10.2009 13:29

Niemcy mają kandydata na ministra finansów

Tekę w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel może objąć Wolfgang Schaeuble.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Jeden z czołowych polityków niemieckiej chadecji, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble może objąć resort finansów w przyszłym rządzie Niemiec.

Informację podają niemieckie media, które powołują się na źródła partyjne, według których 67-letni Schaeuble odgrywał ważną rolę w części finansowej rozmów koalicyjnych pomiędzy chadeckimi CDU i CSU a liberalną FDP.

Media spekulują, że resort spraw wewnętrznych mógł objąć polityk CSU, dotychczasowy minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. Typowany jest on również na nowego ministra obrony.

Oczekuje się, że nowa koalicja podejmie decyzje personalne jeszcze dziś wieczorem.

Tymczasem rozmowy o programie koalicyjnym weszły na ostatnią prostą. Chadecy i liberałowie osiągnęli zasadnicze porozumienie we wszystkich negocjowanych kwestiach, z wyjątkiem skali planowanych odciążeń podatkowych.

Możliwy kompromis, który się rysuje, zakładać ma odciążenia na kwotę 25 mld euro do 2013 roku, w tym podniesienie ulgi podatkowej na dzieci oraz stopniową obniżkę podatków dochodowych.

W nocy z czwartku na piątek koalicjanci porozumieli się w sprawie reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, która miałaby nastąpić w 2011 roku. Znacznej przebudowie ulegnie wprowadzony w zeszłym roku przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD fundusz zdrowia, do którego spływają składki ubezpieczenia zdrowotne, rozdzielane później między kasy chorych. Liberałowie domagali się likwidacji funduszu.
* ZOBACZ TAKŻE:*

* [ Niemcy: Nowa koalicja tnie stawki PIT ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/niemcy;nowa;koalicja;tnie;stawki;pit,233,0,548073.html )
* [ Niemcy wierzą w happy end w sprawie Opla ]( http://manager.money.pl/news/artykul/niemcy;wierza;w;happy;end;w;sprawie;opla,161,0,547745.html )
* [ Niemcy odnotują w tym roku 5-procentową recesję ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;odnotuja;w;tym;roku;5-procentowa;recesje,171,0,546731.html )
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz