Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Sądzony lobbysta oskarża CSU o korupcję

0
Podziel się:

Współrządząca partia w dużych tarapatach. Pojawiają się poważne oskarżenia.

Niemcy: Sądzony lobbysta oskarża CSU o korupcję
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Sądzony za oszustwa podatkowe i korupcję lobbysta przemysłu zbrojeniowego Karlheinz Schreiber twierdzi, że bawarska partia CSU otrzymała w 1991 r. od niego nielegalne milionowe fundusze, a jako darczyńcy figurowały nieżyjące osoby.

Informacje te przekazał w środę przed sądem w Augsburgu adwokat Schreibera Jan Olaf.

Jeśli rewelacje lobbysty okazałyby się prawdą, zdyskredytują rządzącą w Bawarii i współtworzącą rząd federalny CSU.

Niemieckie media piszą o domniemanych makabrycznych praktykach korupcyjnych Schreibera, który odegrał kluczową rolę w aferze finansowej w partii CDU w latach 90.

Utrzymuje on, że organizatorem procederu był ówczesny doradca prawny CSU, nieżyjący od 1992 r. Franz Josef Dannecker, który za wiedzą ówczesnego szefa partii Franza-Josefa Straussa szmuglował po kawałku nielegalne fundusze z tajnego konta w Szwajcarii do oficjalnej kasy partyjnej.

_ - W tym celu często przeglądał nekrologi w gazetach i wpisywał przypadkowe zmarłe osoby jako rzekomych darczyńców _ - oświadczył Schreiber.

Księgując mniejsze kwoty, omijano wymóg informowania władz o datkach. CSU miała otrzymać w ten sposób w sumie 1,4 mln marek (716 tys. euro).

Pieniądze miały pochodzić z łapówek za umożliwienie transakcji sprzedaży 36 pojazdów opancerzonych typu Fuchs do Arabii Saudyjskiej. Cała kwota łapówek związanych z tą transakcją wyniosła - według Schreibera - 200 mln dawnych marek niemieckich. Z tego na konta partii politycznych - CDU, CSU, SPD i FDP - trafić miały 24 mln marek.

CSU zaprzecza, że przyjmowała pieniądze w nielegalny sposób i za pośrednictwem tajnych kont. Szef partii Horst Seehofer oświadczył, że kierownictwo partii nie ma żadnej wiedzy o praktykach opisywanych przez lobbystę. Opozycyjna SPD zażądała wyjaśnienia zarzutów przez Bundestag.

Rozpoczęty w poniedziałek proces Schreibera budzi w Niemczech wielkie zainteresowanie ze względu na dawne związki lobbysty z światem polityki oraz tajemnice, jakie może ujawnić przy okazji procesu.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)