Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy znów postawią na chadeków?

0
Podziel się:

Merkel wzywa do mobilizacji, a komentatorzy mówią o najnudniejszej kampanii w historii.

Niemcy znów postawią na chadeków?

W Niemczech jutro odbędą się wybory parlamentarne. K*omentatorzy oceniają kończącą się dziś kampanię wyborczą jako jedną z najnudniejszych i najbardziej bezbarwnych w historii. *

Większość sondaży nie pozostawia wątpliwości co do najważniejszej kwestii: kto wybory wygra. Prognozy dają chadekom około dziesięciopunktową przewagę nad socjaldemokratami. Dlatego, jak mówi szef ośrodka badania opinii społecznej Emnid Klaus-Peter Schöppner, po wyborach rządzić będzie dalej Angela Merkel - albo w pożądanej koalicji z liberałami, albo kontynuując wielką koalicję z socjaldemokratami. _ W obu przypadkach CDU będzie miła większość _ - podkreśla Schöppner.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy: Jutro wybory
Zdaniem obserwatorów, możliwość kontynuacji wielkiej koalicji sprawiła, że politycy CDU i SPD chwalili w kampanii osiągnięcia swego rządu i nie atakowali siebie nawzajem. Fakt, że wspólnie musieli stawić czoła kryzysowi gospodarczemu, zatarł linie podziału między największymi niemieckimi partiami.

Efekt to, zdaniem politologa Michaela Sprenga, najnudniejsza kampania od lat. _ Sam dzień wyborów będzie emocjonujący, ale droga do niego była długa i męcząca _ - mówi Spreng. Dziś kampanię kończą wszystkie niemieckie partie polityczne.

Angela Merkel wzywa Niemców do mobilizacji

Kanclerz Niemiec wezwała do mobilizacji przed wyborami parlamentarnymi. Na kończącym kampanię CDU wiecu w Berlinie przekonywała, że stawką jest stabilność w kraju oraz wybór drogi, która wyprowadzi Niemcy z recesji.

_ - Chodzi o to, czy CDU i CSU będą mogły stworzyć rząd w konstelacji, w której będą mieć silną pozycję _ - mówiła kanclerz oklaskiwana przez blisko 2500 zwolenników.

Zdaniem Merkel tylko z rządem chadeków oraz liberalnej FDP Niemcy będą w stanie sprawnie wyjść z ponad 5-procentowej recesji gospodarczej. _ Jutro obywatele zdecydują, czy szybko wyjdziemy z recesji i w jaki sposób osiągniemy stan sprzed kryzysu oraz czy będziemy tworzyć miejsca pracy i zapewnimy dobrobyt - przekonywała. - Mamy przyszłościowy program, nie obiecujemy gwiazdki z nieba, tylko działamy _.

_ - CDU i CSU to jedyne partie w Niemczech, które potrafią prowadzić politykę gospodarczą z rozsądkiem i zachowując solidarność ze słabszymi w społeczeństwie _ - podkreślała Merkel.

_ - Liczy się każdy głos _ - przekonywała Merkel. _ Możliwość pójścia do wyborów jest wspaniałym prawem. 35 lat przeżyłam w kraju, w którym nie było to możliwe, w którym fałszowano i manipulowano wyborami _ - powiedziała Merkel, która pochodzi z byłej komunistycznej NRD.

Berliński wiec wyborczy CDU wyreżyserowano w amerykańskim stylu. Nad głowami publiczności wznoszono setki pomarańczowych szyldów z napisem: _ Angie _ i łączono się bezpośrednio z Monachium, gdzie trwał akurat wiec bawarskiej CSU.

Rozpoczęto nie od wystąpienia szefowej partii, ale pogadanki liderów CDU z moderatorami, podczas której Merkel wyznała np. że w czasie kampanii tak często latała śmigłowcami, że nabawiła się bólów głowy. W trakcie 40 dni kampanii uczestniczyła w 64 imprezach wyborczych w całych Niemczech - i tylko trzy razy pogoda nie dopisała. Niemiecka piosenkarka rokowa Petra Zieger zaśpiewała dla Merkel jeden ze swych przebojów z lat 80. pt. _ Superfrau _, czyli _ Superkobieta _.

Merkel przyznała też, że w wyborczą niedzielę chciałaby pospać godzinę dłużej - jeśli emocje pozwolą. _ Potem sama pójdę głosować. A później pozostaje tylko siedzieć i czekać... _ - powiedziała.

Także SPD kończy swoją kampanię. W Dreźnie kandydat na kanclerza Frank-Walter Steinmeier podkreślał, że wynik wyborów jest _ całkowicie otwarty _ i zapowiadał walkę do ostatniej sekundy. Jak mówił, morale socjaldemokratów wzmocniło się w minionych dniach, podczas gdy CDU _ zapada się w sobie jak mokry karton _. _ Trzeba zapobiec powstaniu czarno-żółtej koalicji (CDU i FDP), bo ona oznacza krok wstecz dla Niemiec _ - przekonywał Steinmeier.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)