Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
08.03.2008 11:59

Niemiecka prasa: Kryzys u socjaldemokratów

Kurt Beck musi odejść - tak gazety komentują kryzys w SPD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Kurt Beck musi odejść _ - w ten sposób gazety skomentowały kryzys w Socjaldemokratycznej Partii Niemiec wywołany fiaskiem planów współpracy SPD z postkomunistyczną Lewicą w Hesji.

W piątek przewodnicząca heskiej SPD Andrea Ypsilanti zrezygnowała z kandydowania na premiera landu, gdy jedna z socjaldemokratycznych posłanek wycofała swoje poparcie dla niej, protestując przeciw porozumieniu z Lewicą.

Szef SPD na poziomie ogólnoniemieckim Kurt Beck (na zdjęciu) dał Ypsilanti wolną rękę w sprawie nieformalnej współpracy z postkomunistami, co wywołało falę krytyki w szeregach ugrupowania.

Według _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ jeszcze przed awanturą w Hesji _ SPD musiała zadać sobie pytanie, czy do najbliższych wyborów parlamentarnych może poprowadzić ją kandydat na kanclerza, którego wiarygodność wewnątrz i poza partią stoi pod znakiem zapytania _.

- _ Znamy już odpowiedź na to pytanie. Jeśli SPD pozostanie przy decyzji, że na poziomie federalnym nie będzie współpracować z Lewicą, będzie musiała znaleźć innego kandydata na szefa rządu _ - pisze _ FAZ _ , ostrzegając przed rozpadem ugrupowania.

ZOBACZ TAKŻE:

_ Sueddeutsche Zeitung _ ocenia, że jeśli Beck pozostanie przewodniczącym, będzie musiał wyjaśnić, jak partia zamierza stawić czoła konkurencji z lewicy, ale przede wszystkim jaki ma pomysł SPD ma na siebie. - _ Rozważanie za i przeciw w sprawie współpracy z Lewicą jest tylko jednym z wątków najważniejszej debaty: dotyczącej profilu politycznego SPD _ - pisze dziennik.

*_ Berliner Morgenpost _ * zarzuca socjaldemokratom, że _ zawsze gdy chodzi o władzę, potykają się o własne nogi _.

Według *_ Frankfurter Rundschau _ * Kurt Beck celowo wprowadził SPD w błąd, nie licząc się z wewnętrznym sprzeciwem wobec współpracy z Lewicą. - _ Ta strategiczna klęska będzie na nim ciążyć. Powinien odejść z funkcji szefa partii, zwłaszcza że zniweczył swoje szanse zostania kandydatem na kanclerza _ - ocenia _ Frankfurter Rundschau _ .

Dziennik _ Die Welt _ opublikował rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych Wolfgangiem Schauble z CDU, który ocenił, iż sprawa Hesji jest poważnym obciążeniem dla rządzącej Niemcami wielkiej koalicji CDU i SPD.- _ Podważono minimum zaufania, koniecznego w politycznej konkurencji _ - ocenił Schauble. Dodał jednak, że wielka koalicja musi dotrwać do wyborów w 2009 roku. Potem zaś chadecy powinni szukać innych partnerów.

Z kolei tabloid *_ Bild _ * pisze, że sami socjaldemokraci szukają recepty na kryzys i rozważają reaktywację swojej tajnej broni: byłego przewodniczącego Franza Muenteferinga. Ten podobno nie powiedział _ nie _.

Według najnowszego sondażu ośrodka Infratest-dimap dla telewizji ARD tylko 15 procent Niemców uważa Kurta Becka za wiarygodnego.

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz