Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: MEN nie radzi sobie z komputeryzacją szkół

0
Podziel się:

"Polskie szkoły narzekają na brak komputerów, ale kiedy dostają na nie fundusze, często nie potrafią ich wykorzystać" - wynika z raportu NIK na temat centralnych zakupów sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych.

NIK sprawdziła 10 z 18 umów na dostawę komputerów dla szkół, jakie Ministerstwo Edukacji zrealizowało w ciągu ostatnich dwóch lat.

Szef departamentu nauki i oświaty NIK Grzegorz Buczyński wskazuje, że do szkół przywożono komputery, ale w wielu przypadkach nierozpakowane trafiały do magazynu. Odpowiedzialne za dostawę firmy wbrew umowie nie instalowały sprzętu.

Buczyński podkreśla, że system edukacji ma problem z wykorzystaniem środków na informatyzację szkół. Z ponad 1,3 miliarda złotych przeznaczonych na program budowy pracowni komuterowych dla szkół do zakończenia kontroli NIK wykorzystano jedynie jedną trzecią tej kwoty.

Kontrolerzy Izby wykryli również fałszowanie dokumentów. W wielu szkołach podpisywano dokumenty odbioru komputerów, których jeszcze nie odebrano.
NIK zwraca też uwagę na to, że jendym z powodów złego wykorzystania środków na zakup komputerów było złe rozpoznanie potrzeb szkół w tym zakresie i niedoinformowanie o projektach, za co odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)