Notowania

nik
27.08.2009 18:45

NIK weźmie pod lupę sprzedaż stoczni

Na początek NIK sprawdzi jak państwo wywiązało się ze zobowiązań wobec stoczniowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(donnamarijne/CC/Flickr)

- _ Najwyższa Izba Kontroli zbada, czy procedura sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie była uzasadniona ekonomicznie i przebiegała zgodnie z prawem _- powiedział prezes NIK Jacek Jezierski.

_ - Izba bada procesy zakończone. Kontrola w sprawie stoczni zostałaby przeprowadzona po zakończeniu ich sprzedaży _ - wyjaśnił prezes. Dodał, że dotyczyłaby ona również gdańskiej stoczni, która została sprzedana ukraińskiej firmie ISD pod koniec 2007 r.

Jezierski zaznaczył, że w pierwszej fazie NIK chce _ przeprowadzić kontrolę wywiązywania się przez państwo ze zobowiązań wobec stoczniowców _. Wyjaśnił, że chodzi o odprawy, szkolenia, przebranżowienie oraz powtórne zatrudnienie. _ - To będzie przedmiotem kontroli w pierwszej kolejności _ - podkreślił.

Dotychczasowy inwestor stoczni w Gdyni i Szczecinie, fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, nie uregulował w wyznaczonym terminie należności za polskie zakłady. Teraz nad tym, czy przejąć po nim prawa do zakupu majątku stoczni zastanawia się Qatar Investment Authority. Czas na decyzję ma do końca sierpnia.

Transakcję miały gwarantować katarskie instytucje finansowe. Minister Skarbu Państwa przyznał w czwartek, że inwestor poinformował resort, iż ma _ problem z dopięciem finansowania dla tego projektu _.

6 listopada 2008 r. KE wydała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im przez polski rząd pomoc publiczną za nielegalną. Zgodnie z planem uzgodnionym z Komisją, podzielony na części majątek stoczni Gdynia i Szczecin został sprzedany w przetargach.

Prywatyzacyjne raporty i analizy w Money.pl
*Jest drugie dno sprawy sprzedaży stoczni? * Pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie nie wpłynęły, bo umowa z Katarczykami może mieć drugie dno. I nie chodzi tu o list związkowców, który miał zniechęcić inwestora, czy też o kryzys w branży stoczniowej, ale o ewentualny udział Katarczyków w prywatyzacji polskiej energetyki.
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko.
*Wielki prywatyzator Buzek. Grad go nie przebije * Najwięcej prywatyzował rząd Jerzego Buzka. W latach 1999-2000 pozyskano w ten sposób ponad 40 mld złotych.
Tagi: nik, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz