Notowania

eurowybory
06.06.2009 07:02

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza

Potrwa do niedzieli do godz. 22, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)


* W piątek o północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Potrwa do niedzieli do godz. 22, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.*

Podczas ciszy wyborczej nie można m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów, manifestacji, wygłaszać przemówień, które bezpośrednio wiązałyby się z wyborami.

Zabronione jest także rozdawanie plakatów, ulotek wzywających do głosowania na konkretne listy, czy kandydatów, a także takich, w których wskazuje się osoby, na które nie powinno się głosować.

Zgodnie z ordynacją w czasie ciszy wyborczej zabroniona jest agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których te lokale się znajdują.

Nie można także podawać do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów.

Również internet traktowany jest jak prasa, a zatem w czasie ciszy wyborczej nie mogą ukazywać się tam nowe materiały agitacyjne. Dotyczy to zarówno portali prasowych, społecznościowych jak np. facebook, nasza-klasa oraz stron prywatnych.

Zakazem publikacji objęte są także _ przecieki _ wyników i sondaże wyborcze z innych krajów Unii Europejskiej.

Wybory do PE odbywają się w 27 państwach Unii w dniach 4-7 czerwca. Najpóźniej głosowanie zakończy się w Polsce - bo o godz. 22 w niedzielę.

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że kraje, w których głosowanie zakończy się wcześniej, mają obowiązek czekać z ogłoszeniem wyników, aż zakończą wybory w Polsce.

Zgodnie z prawem ten, kto w czasie ciszy wyborczej poda wyniki przedwyborczych sondaży, podlega karze grzywny od 500 tys. do 1 mln zł. Grzywna grozi także za prowadzenie agitacji w czasie ciszy wyborczej.

Tagi: eurowybory, parlament europejski, cisza wyborcza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz