Notowania

obama
19.08.2008 17:38

Obama do Rosjan: Wyjdźcie z Gruzji!

Demokratyczny kandydat na prezydenta USA potępił atak Rosji na Gruzję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Demokratyczny kandydat na prezydenta USA senator Barack Obama potępił atak Rosji na Gruzję i wezwał do wycofania stamtąd rosyjskich wojsk. *

W przemówieniu wygłoszonym do weteranów Obama sugerował, że jako prezydent poprze propozycje zlikwidowania Rady Rosja-NATO i zablokowania wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

_ - Jasno oświadczałem od początku tego konfliktu, że terytorialna integralność Gruzji musi być respektowana i Gruzja powinna być włączona do transatlantyckich instytucji. Potępiam rosyjską agresję i ponawiam moje żądanie, żeby Rosja przestrzegała zawieszenia broni _ - powiedział senator z Illinois.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Gruzja: Rosja się nie wycofuje ]( http://news.money.pl/artykul/gruzja;rosjanie;sie;nie;wycofuja,97,0,362593.html )
* [ Ławrow: Nie chcemy zmiany reżimu w Moskwie ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;nie;chcemy;zmiany;rezimu;w;gruzji,69,0,362565.html )
* [ Białoruś i Rosja będą mieć swoją tarczę ]( http://news.money.pl/artykul/bialorus;i;rosja;beda;miec;swoja;tarcze,63,0,362559.html )
* [ **Rosja: Polskie okręty wplyną na Morze Czarne ** ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;polskie;okrety;wplyna;na;morze;czarne,23,0,362519.html )
* [ NATO poprze Gruzję ]( http://news.money.pl/artykul/nato;poprze;gruzje,104,0,362344.html )
* [ Prezydenci krajów bałtyckich: Zaprosić Gruzję do NATO ]( http://news.money.pl/artykul/prezydenci;krajow;baltyckich;zaprosic;gruzje;do;nato,26,0,361498.html )
* [ NATO nie pozwoli na powrót zimnej wojny ]( http://news.money.pl/artykul/nato;nie;pozwoli;na;powrot;zimnej;wojny,173,0,362413.html )

_ - Rosja musi wiedzieć, że jej działania będą miały konsekwencje. Narażą na szwank reputację i pozycję Rosji w społeczności międzynarodowej, włącznie z Radą Rosja-NATO i pragnieniem uczestnictwa w takich organizacjach jak WTO i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - PAP) _ - oświadczył Obama.

Obama poparł propozycję demokratycznego przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Senatu Joe Bidena, żeby USA przyznały Gruzji pomoc na odbudowę ze zniszczeń wojennych w wysokości 1 mld dolarów.

Obama obwinił też administrację prezydenta George'a W. Busha za zaniedbania dyplomacji, które jego zdaniem przyczyniły się do gruzińskiego kryzysu.

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz