Notowania

obama
04.06.2008 06:45

Obama kandydatem na prezydenta USA

Czarnoskóry senator ostatecznie pokonał Hillary Clinton w walce o nominację Partii Demokratycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Barack Obama zwyciężył w demokratycznych prawyborach w stanie Montana i zapewnił sobie wystarczającą liczbę głosów delegatów na konwencję krajową Partii Demokratycznej do uzyskania nominacji kandydata na prezydenta - poinformowały media amerykańskie.

W momencie zamykania lokali wyborczych, Obamie brakowało zaledwie kilka głosów delegatów do wymaganej większości 2118 głosów. Jednak wcześniej Obama zapewnił sobie wystarczającą liczbę głosów tzw. _ superdelegatów _ (działaczy partyjnych biorących automatycznie udział w konwencji) aby zapewnić sobie nominację.

POSŁUCHAJ JAK BARACK OBAMA DZIĘKUJE ZA WSPARCIE (ANG.):

Według prognoz, Hillary Clinton wygrała prawybory w Dakocie Południowej. Odmówiła uznania się za pokonaną i oświadczyła, że na razie nie podejmie decyzji co do dalszego udziału w wyścigu do Białego Domu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Clinton vs. Obama - decydujące starcie? ]( http://news.money.pl/artykul/clinton;vs;obama;-;decydujace;starcie,99,0,325987.html )**
* [ Superwtorek pasjonuje bardziej niż superbowl ]( http://news.money.pl/artykul/superwtorek;pasjonuje;bardziej;niz;superbowl,20,0,318484.html )
* **[ USA: Obama zdobył Hawaje ]( http://news.money.pl/artykul/usa;obama;zdobyl;hawaje,37,0,322597.html )**
* [ Obama bliżej Białego Domu ]( http://news.money.pl/artykul/obama;blizej;bialego;domu,127,0,310655.html )

Wcześniej Clinton sugerowała, że mogłaby zaakceptować propozycję ubiegania się o urząd wiceprezydenta u boku Obamy. Starcie obu kandydatów w Montanie i Dakocie Południowej zakończyło etap prawyborów.

Clinton w przemówieniu wygłoszonym do swoich zwolenników w Nowym Jorku, pogratulowała Obamie i jego współpracownikom _ za wszystko co osiągnęli _. Dodała, że współzawodnictwo z Obamą _ było dla niej zaszczytem, podobnie jak zaszczytem jest to, że mogę nazywać go moim przyjacielem _.

HILLARY CLINTON GRATULUJE OBAMIE (ANG.):

- _ Nie podejmę decyzji dziś wieczorem _- powiedziała Clinton przy akompaniamencie okrzyków - _ Nie rezygnuj ! _, - _ Nie rezygnuj ! _. Podkreśliła, że decyzję podejmie po konsultacjach z kierownictwem Partii Demokratycznej i swoją rodziną _ co do tego co jest najlepsze dla naszej partii i naszego kraju _.

Obama wygłosił przemówienie na wiecu w _ jaskini lwa _, czyli w St. Paul, w stanie Minnesota, gdzie we wrześniu odbędzie się konwencja Republikanów. Podkreślił, że po jego zwycięstwie na etapie prawyborów, obecnie najważniejsze jest przywrócenie jedności partii przed ostatecznym starciem z Republikanami i ich kandydatem Johnem McCainem w listopadzie.

Wyrażając się z kurtuazją o senator Clinton, wezwał: _ połączmy siły we wspólnym wyznaczaniu nowego kursu Ameryki _.

Associated Press podkreśliła, że współpracownicy Obamy nie chcieli wypowiadać się na temat ewentualnego wspólnego kandydowania Obamy z Clinton.

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz