Notowania

obama
27.03.2009 08:27

Obama wyśle 21 tysięcy żołnierzy na wojnę z talibami

Prezydent USA ogłosi nową strategię dla Afganistanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Amerykański prezydent ma dzisiaj ogłosić nową strategię dla Afganistanu. Jej główne założenia to zwiększenie liczby wojsk o 21 tysięcy żołnierzy oraz pomoc miejscowej ludności. *

Wszystko to w związku z napiętą sytuacją w Afganistanie i zaplanowanymi na sierpień wyborami prezydenckimi w tym kraju.

Barack Obama już wcześniej zapowiedział, że wyśle do Afganistanu dodatkowych 17 tysięcy żołnierzy, którzy będą walczyć z talibami. Teraz chce też wysłać następnych żołnierzy - cztery tysiące nowych Amerykanów ma pomagać w szkoleniu afgańskiej armii.

To oznacza, że jeszcze w tym roku w Afganistanie będzie w sumie 59 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Prócz Stanów Zjednoczonych dodatkowe dwa tysiące osób zapowiedziała Wielka Brytania,a czterystu żołnierzy Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Talibowie wystartują w wyborach w Afganistanie? ]( http://news.money.pl/artykul/talibowie;wystartuja;w;wyborach;w;afganistanie,181,0,438197.html )
* [ Afganistan: Starcia wojsk NATO z talibami ]( http://news.money.pl/artykul/afganistan;starcia;wojsk;nato;z;talibami,163,0,436387.html )

Głównym zadaniem Amerykanów w Afganistanie, ale również Pakistanie ma być zniszczenie kryjówek talibów na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Według nowej strategii, Stany Zjednoczone mają też zwiększyć pomoc w odbudowie Afganistanu, wzmocnić lokalne afgańskie władze i w większym stopniu pomóc w walce z afgańskim narkobiznesem. Wysiłki dyplomatyczne mają z kolei zaangażować w rozwiązanie konfliktu Rosję, Chiny oraz Iran.

Wczoraj, jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem strategii Barack Obama omawiał nowy plan w telefonicznych rozmowach z prezydentami Afganistanu i Pakistanu.

Tymczasem według dowództwa NATO w Afganistanie, w ostatnich walkach na południu kraju zginęło co najmniej jedenastu talibów. Sojusz twierdzi, że w bitwie w prowincji Helmand nie było ofiar cywilnych ani wśród żołnierzy NATO.

ZOBACZ REPORTAŻ CBS O NOWEJ STRATEGII USA (ang.):

Tagi: obama, wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz