Notowania

obama
08.11.2008 07:30

Obama zadzwonił do Warszawy. Rozmawiał o tarczy

Amerykański prezydent-elekt Barack Obama może wiosną przyszłego roku przyjechać do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja: 14:46

Amerykański prezydent-elekt Barack Obama rozmawiał zLechem KaczyńskimiDonaldem Tuskiem.

Barack Obama zapewnił Lecha Kaczyńskiego, że projekt tarczy antyrakietowej będzie kontynuowany. Podczas wczorajszej, wieczornej rozmowy telefonicznej z polskim prezydentem, Obama podkreślił znaczenie strategicznego partnerstwa Polski i Stanów Zjednoczonych i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy politycznej i wojskowej między naszymi krajami.

Późnym wieczorem Obama zadzwonił również do premiera Donalda Tuska.

Jak poinformował na antenie TVN 24 szef Kancelarii Premiera Sławomir Nowak, a czasie rozmowy polski premier i Obama przeszli na _ ty. _

Z kolei Mariusz Handzlik z kancelarii Prezydenta powiedział, że Obama wymienił Polskę w grupie krajów, które chce odwiedzić w pierwszej kolejności. Niewykluczone, że do wizyty 44. prezydenta USA nad Wisłą może dojść już wiosną 2009 roku.

Premier Donald Tusk uważa, że relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi pod rządami Baracka Obamy będą się układać pomyślnie.

Szef polskiego rządu powiedział, że zaprosił amerykańskiego prezydenta-elekta do Polski podczas rozmowy telefonicznej. - _ Barack Obama zapewnił, że na pewno odwiedzi nasz kraj - _dodał Tusk.

Polski premier zwrócił uwagę, że wybór Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dla wielu zapowiedzią pozytywnych zmian i nowej jakości w amerykańskiej polityce.- _ Taki pogląd podzielają nawet ci, którzy byli zwolennikami kandydata Republikanów _ - podkreślił Donald Tusk.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Sikorski: Polska wybrała miejsce na Patrioty ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;polsa;wybrala;miejsce;na;patrioty,7,0,384007.html ) **
* [ Wiadomości z kraju i ze świata prosto na Twoją skrzynkę! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Według przedstawiciela sztabu Obamy, prezydent - elekt rozmawiał wczoraj w sumie z przywódcami sześciu państw, którzy wcześniej złożyli mu gratulacje wygranej w wyborach. Wśród nich, obok Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska, znaleźli się prezydenci Pakistanu i Egiptu, król Arabii Saudyjskiej oraz premierzy Hiszpanii i Włoch.

Jeszcze wcześniej, bo czwartek Barack Obama przeprowadził rozmowy między innymi z przywódcami Niemiec, Izraela, Francji i Wielkiej Brytanii.

* **OPINIE AMERYKI, ŚWIATA I POLSKI. Zobacz stronę specjalną: **
* [ Historycze wybory. Obama prezydentem USA ]( http://news.money.pl/artykul/historycze;wybory;obama;prezydentem;usa,130,0,383362.html )
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz