Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakistan weźmie pod lupę szkoły koraniczne

0
Podziel się:

Według rządu wiele z nich stało się schronieniem dla muzułmańskich ekstremistów i terrorystów.

Pakistan weźmie pod lupę szkoły koraniczne
(EPA/PAP)

Władze Pakistanu chcą wprowadzić kontrolę szkół koranicznych. Według rządu wiele z nich stało się bowiem schronieniem dla muzułmańskich ekstremistów i terrorystów.

Kontrola nad tymi szkołami to według władz jedna z metod walki w wojnie z terrorem.

Władze planują wprowadzenie obowiązkowej rejestracji wszystkich istniejących szkół koranicznych, czyli medres. Budzi to obawę muzułmańskiego duchowieństwa, iż administracja zacznie ingerować w proces nauczania realizowany w tych szkołach. Duchowni zaprzeczają, by medresy były siedliskiem terroryzmu i ekstremizmu. Są jednocześnie zdania, że medresy pełnią istotną rolę w edukacji młodzieży pakistańskiej, szczególnie w sytuacji, gdy szkolnictwo publiczne jest niedoinwestowanie i nie spełnia właściwie swej roli.

Część z duchownych uważa ponadto, że oprócz nauczania religijnego medresy powinny uczyć także nauk ścisłych oraz języków obcych. Obecnie w Pakistanie istnieje ponad dwadzieścia tysięcy nowopowstałych medres. Uczy się w nich niemal półtora miliona młodych ludzi.

Komentatorzy podkreślają, że szkoły te, tworzone głównie na obszarach zacofanych gospodarczo, zastępują coraz częściej szkoły publiczne i stają się jedynym źródłem wiedzy dla młodzieży z tych obszarów. Część krytyków twierdzi, że są one miejscem edukacji na rzecz muzułmańskiego fundamentalizmu.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)