Notowania

po
16.09.2008 11:01

Palikot: PO myśli o wcześniejszych wyborach

Wybory do Sejmu razem z wyborami prezydenckimi, jesienią 2010 roku?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W Platformie Obywatelskiej jest rozpatrywany wariant przyspieszenia wyborów parlamentarnych i przeprowadzenia ich razem z wyborami prezydenckimi, które odbędą się jesienią 2010 roku - powiedział w RMF FMJanusz Palikot(PO).

Argumentował, że w ten sposób udałoby się uniknąć wyborów do Sejmu i Senatu na jesieni 2011 roku, czyli w czasie, gdy Polska będzie przewodniczyć pracom Unii Europejskiej.

Zdaniem Palikota wchodzi w grę skrócenie kadencji parlamentu o pół roku (wówczas wybory odbyłyby się wiosną 2011 roku) lub o rok (wybory jesienią 2010 roku). Podkreślił, że skoro i tak należy przyspieszyć wybory parlamentarne, to _ trzeba rozważyć wariant wspólnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych _.

Jednocześnie poseł PO zaprzeczył, by wcześniejsze wybory miały nastąpić z powodu problemów koalicyjnych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Pytany o rekonstrukcję rządu, Palikot odparł, że są dwa scenariusze: jeden zakłada przeprowadzenie zmian w rządzie w listopadzie, po - jak powiedział - _ rewolucji październikowej ustawowej _, a drugi - w lutym lub marcu. Zaznaczył, że on bardziej skłania się do tego drugiego terminu.

W ocenie Palikota stanowisko może stracić minister obrony narodowejBogdan Klich. _ Klicha bym nie bronił, bo myślę, że to potencjalny obszar zmiany _ - podkreślił.

Szanse pozostania w rządzie ministra infrastrukturyCezarego Grabarczykaocenił _ 50 na 50 _. _ Jeżeli do końca roku uda mu się przekonać premiera, że jednak sprawy idą w dobrym kierunku i ruszyło do przodu, to ma szansę się obronić, ale jest na pewno osobą, nad która premier się poważnie zastanawia _ - mówił Palikot.

Z kolei - jak zaznaczył - to, czy na stanowisku pozostanie minister zdrowiaEwa Kopaczzależy od powodzenia reformy służby zdrowia. _ Przejdziemy jesienią test dotyczący pani minister Ewy Kopacz. Jeżeli te reformy, które ona zaproponowała, przejdą przez parlament, albo uda się je wprowadzić przez kontrakty regionalne, to sądzę, że ona się obroni _ - powiedział Palikot.

Zdaniem posła PO rekonstrukcja nie będzie dotyczyła ministrów rekomendowanych przez PSL. Z ramienia ludowców w rządzie zasiadają obecnie:Waldemar Pawlakjako wicepremier i minister gospodarki, Marek Sawicki, minister rolnictwa iJolanta Fedak, minister pracy.

Tagi: po, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz