Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Patrioty w Morągu już od maja?

0
Podziel się

W Polsce będzie stacjonowało stu amerykańskich żołnierzy. Poszukiwani są tłumacze.

Patrioty w Morągu już od maja?
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)
bDYbwaet

Amerykański oddział - obsługa rakiet Patriot - prawdopodobnie przyjedzie do Morąga pod koniec maja - tak wynika z oferty pracy dla zainteresowanych rolą tłumacza. Ogłoszenie o naborze do pracy w tym charakterze ukazało się w lokalnej gazecie.

W ogłoszeniu o naborze na stanowisko tłumacza dla ekipy medycznej Amerykanie określili przewidywany termin rozpoczęcia pracy na koniec maja. Jak dowiedziała się PAP w jednostce wojskowej w Morągu (warmińsko-mazurskie), gdzie stacjonować ma ponad 100 amerykańskich żołnierzy i bateria rakiet Patriot, taki jest właśnie przewidywany termin pojawienia się wojskowych z USA w Polsce.

_ Na taki termin się póki co szykujemy. Nie wiem po co Amerykanie dali to ogłoszenie o pracę, do tej pory my zapewnialiśmy im tłumaczy spośród naszej ekipy. Trzymaliśmy to w tajemnicy, a oni dając ten anons sami ujawniają kiedy zamierzają przyjechać _ - powiedziała PAP osoba związana z dowództwem morąskiej jednostki.

bDYbwaev

Umowa umożliwia utworzenie okresowej, a później - zgodnie z deklaracjami USA, od 2012 roku - stałej bazy baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także bazy rakiet SM-3 wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.
Ogłoszenia o poszukiwaniu tłumacza przez Amerykanów nie chciał skomentować rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej. Jego zdaniem jednak jest to możliwy termin przyjazdu Amerykanów do Polski. _ Dotychczasowe ustalenia są takie, że wojska USA przyjadą do Polski w drugim kwartale roku i będą stacjonować czasowo _ - powiedział PAP Sejmej i podkreślił, że wskazywany w ogłoszeniu termin temu odpowiada. Dodał, że MON nie prowadzi rekrutacji pracowników dla wojsk USA.

Ogłoszenie o pracę w lokalnej gazecie lakonicznie skomentował rzecznik prasowy ambasady USA w Polsce Andrew Paul. W komunikacie przekazanym PAP napisał, że _ data przybycia baterii rakiet Patriot jest uzależniona od kilku czynników natury planistycznej, w tym związanych z ratyfikowaną w lutym umową uzupełniającą o statusie wojsk amerykańskich w Polsce _.

Paul przyznał jednak, że _ niedawno _ Polskę odwiedziła _ ekipa techniczna złożona z wojskowych i cywilnych planistów _, która ma opracować pod względem logistycznym i organizacyjnym szczegóły _ pierwszego rotacyjnego rozmieszczenia rakiet Patriot _. _ Nie ustalono jednak dokładnej daty przyjazdu baterii _ - podkreślił rzecznik ambasady USA.

Praca oferowana przez armię USA dla tłumacza ekipy medycznej - jak na lokalne warunki - jest atrakcyjna. W ogłoszeniu podano, że tłumacz zarobi 2-3 tys. zł.

bDYbwaeB

_ Większość pracodawców na morąskim rynku pracy oferuje ludziom najniższą krajową, tj. nieco ponad 1,3 tys. zł brutto _ - powiedziała PAP zastępca kierownika urzędu pracy w Morągu Anna Żółtowska. Dodała, że za pośrednictwem miejscowego pośredniaka Amerykanie nie szukają ani jednego pracownika.

Rzecznik ambasady, pytany czy Amerykanie będą szukać kolejnych pracowników, w komunikacie przekazanym PAP napisał, że _ zapotrzebowanie na specjalistów (...) może obejmować takie obszary jak pomoc językowa, telekomunikacja, logistyka i usługi medyczne _.

Informację o tym, że w Morągu ma okresowo stacjonować około stu amerykańskich żołnierzy, którzy będą tam tylko wtedy, gdy na miejscu będzie bateria Patriot (bez względu na to, czy będzie włączona w polski system obrony powietrznej czy - jak na początku - nie) - podał w styczniu minister obrony narodowej Bogdan Klich. Minister określał wówczas orientacyjną datę przyjazdu Amerykanów do Morąga na przełom marca i kwietnia, podobne daty podawał też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

bDYbwaeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)