Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pielęgniarki
25.02.2010 11:32

Pielęgniarki nadal pikietują resort zdrowia

Czekają na podpisanie przez siostry z Podbeskidzia porozumień z dyrekcjami szpitali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Pikieta Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych trwa od poniedziałku. *_ _

_ - Obecnie w pikiecie uczestniczy ponad 20 osób. Pozostaną one przed ministerstwem aż do spełnienia postulatów protestujących z Podbeskidzia. Pikieta trwa od godz. 9 do 19, koleżanki się zmieniają _ - mówi wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

Protest na Podbeskidziu trwa jeszcze w dwóch szpitalach: w Bielsku Białej i w Żywcu. W trzech innych lecznicach doszło już do porozumień. Przedstawicielki OZZPiP spotykały się w tej sprawie m.in. z minister zdrowia Ewą Kopacz. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, zarząd związku nie ogłosił protestu ogólnopolskiego.

Przedstawiciele zarządu województwa śląskiego zaznaczali, że płace w placówkach objętych protestem nie odbiegają od płac w innych szpitalach należących do samorządu. Uważają, że protest pielęgniarek narusza przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pielęgniarki odpowiadają, że mają opinię prawną o legalności strajku.
Kopacz kilkakrotnie podkreślała, że nie jest stroną w sporze pomiędzy pielęgniarkami a ich pracodawcami. Resort zdrowia jednak monitoruje sytuację.

_ - Poprosiłam panie pielęgniarki, przedstawicielki związku zawodowego, o to, aby uczestniczyły czynnie w pracach na pakietem, który przedstawimy lada moment. Pakiet reformujący tzw. nowe otwarcie. To będzie nie tylko sprawa dotycząca funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej, ale przede wszystkim przepisy prawne, które pozwolą się godnie leczyć w Polsce pacjentom, ale też godnie pracować naszym pracownikom, między innymi pielęgniarkom _ - powiedziała dziennikarzom minister zdrowia. Kopacz dodała, że pakiet ustaw zostanie przedstawiony w marcu.

Śląski OZZPiP przekształcił się w komitet strajkowy. To wyraz poparcia dla pielęgniarek protestujących od prawie dwóch tygodni w szpitalach na Podbeskidziu. Udział w proteście brało kilkaset pielęgniarek, część z nich prowadzi protest głodowy.

Tagi: pielęgniarki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz