Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pinior: Musimy wyjaśnić sprawę więzień CIA

0
Podziel się:

Według New York Times w Szymanach przetrzymywani byli więźniowie CIA.

Pinior: Musimy wyjaśnić sprawę więzień CIA
(PAP/Tomasz Gzell)
bELsRcrV

*Polska powinna wyjaśnić doniesienia _ New York Timesa _ o tajnych więzieniach CIA. Tak sądzi członek specjalnej Komisji Parlamentu Europejskiego do sprawy domniemanych tajnych więzień CIA w Europie, Józef Pinior. *
_ New York Times _ napisał, powołując się na anonimowych oficerów amerykańskiego wywiadu, że w Szymanach na Mazurach przetrzymywano osoby, podejrzane o terroryzm. Zdaniem Piniora, informacje amerykańskich dziennikarzy są bardzo wiarygodne. Sejm powinien więc powołać specjalną komisję do wyjaśnienia tej sprawy. Zdaniem Piniora trzeba wyjaśnić, czy stosowano tortury oraz na ile polskie władze były poinformowane o ewentualnej działalności CIA:

Dziennik _ New York Times _ napisał, że w Polsce znajdowało się jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano członków Al-Kaidy. Gazeta twierdzi, że polskie służby specjalne chętnie współpracowały z Amerykanami. _ New York Times _ opublikował obszerny artykuł o tym jak CIA wydobywała zeznania od domniemanego organizatora ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, Chalida Szejka Mohammeda.

Według gazety, Mohammeda i innych podejrzanych o terroryzm przetrzymywano w prowizorycznym więzieniu niedaleko lotniska w Szymanach. Stosowano wobec nich takie metody przesłuchań, jak pozbawianie snu czy podtapianie.

bELsRcrX

_ New York Times _ pisze, że Polskę wybrano na lokalizację więzień z powodu braku kulturowych i religijnych związków z Al-Kaidą, co minimalizowało ryzyko infiltracji czy ataku. - _ Najważniejsza była jednak ochocza pomoc ze strony oficerów polskiego wywiadu _ - podkreśla gazeta. _ New York Times _ cytuje byłego dyrektora CIA do spraw tajnych operacji Jamesa Pavitta, który miał nawet określić Polskę mianem 51 stanu USA.

bELsRcsy
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)