Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
po
16.07.2008 16:28

PiS: PO chce prywatyzacji szpitali pod przymusem

Projekt ustawy o ZOZ-ach nie podoba się opozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Totalna prywatyzacja wszystkich szpitali i to pod przymusem - taki sens - według PiS - ma przygotowany przez PO projekt ustawy o ZOZ-ach, nad którym we wtorek i środę pracowała sejmowa Komisja Zdrowia.

Posłowie PiS podkreślali, że podczas obrad większość członków komisji zaakceptowała dwa _ skandaliczne _ - według PiS - artykuły. Jak mówił szef komisjiBolesław Piechaz PiS (na zdjęciu), chodzi o art. 6 i 9 projektu ustawy.

_ - Art. 9 zakłada, że szpitale będą mogły funkcjonować tylko w formie spółek prawa handlowego _ - podkreślił Piecha. Według posła nie określono na jakich zasadach będzie się _ mieszał _ kapitał prywatny z kapitałem publicznym jednostek samorządu terytorialnego.

Z kolei drugi z krytykowanych przez PiS zapisów - art. 6 - według posłankiJolanty Szczypińskiejdoprowadzi do tego, że pacjenci, którzy będą zgłaszać się do sprywatyzowanych placówek _ będą przyjmowani wtedy, kiedy będzie zagrożone ich życie _.

_ To oznacza, że przewlekle chorzy, onkologicznie chorzy, nie otrzymają tej pomocy i to jest ideologia PO _ - oceniła posłanka. _ W czyim interesie działa PO składając dzisiaj tak skandaliczny zapis? _ - pytała Szczypińska. Jak dodała, zapis ten podczas środowych obrad komisji skrytykował ekspert Biura Analiz Sejmowych oraz strona społeczna.

Inny poseł PiSTomasz Latosocenił, że _ PO w końcu pokazała, jaka jest jej intencja _ w sprawie ustaw zdrowotnych: - _ Totalna prywatyzacja wszystkich szpitali i to pod przymusem, nie ma tutaj dobrowolności _ - mówił Latos. Według niego art. 6 ustawy o zoz-ach świadczy o tym, że _ zwyciężyło dobro prywatnego przedsiębiorcy prowadzącego szpital a nie pacjenta _. Według posła dzięki temu zapisowi _ będzie możliwość pozbywania się szkodliwych pacjentów i blokowania ich wstępu do szpitala _.

PiS przypomniał podczas konferencji swój przedwyborczy spot, w którym była mowa o planach PO dotyczących prywatyzacji szpitali. Spot został zestawiony z wypowiedziami polityków PO, którzy zapewniali, że Platforma nie ma takich planów.

Piecha cytował też słowa byłej posłanki POBeaty Sawickiejo _ robieniu biznesu na służbie zdrowia _. Sawicka została zatrzymana przez CBA w momencie przyjmowania łapówki w zamian za pomoc w ustawieniu przetargu na zakup działki na Helu.

Z przedstawionych nagrań operacyjnych CBA wynikało, że Sawicka liczyła także na robienie interesów w związku ze spodziewaną przez nią po wyborach prywatyzacją w służbie zdrowia. Mówiła też o trzyosobowej grupie, która przygotowuje w tej sprawie prawo.

Podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia, która pracował nad projektem ustawy o zoz-ach posłowie opozycji, jak i przedstawiciele strony społecznej podkreślali, że _ nie jest to ten sam projekt, który przedstawiono podczas pierwszego czytania w komisji _. Główne zmiany to obligatoryjność przekształceń placówek medycznych (według wcześniejszego zapisu przekształcenia miały być dobrowolne) oraz zapis, że samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, a nie 51 proc., jak pierwotnie było w projekcie.

Najwięcej emocji podczas środowego posiedzenia komisji wzbudziły artykuł 6 - określający obowiązki zoz-ów w zakresie udzielania świadczeń osobom w stanie zagrożenia życia oraz artykuł 9, który mówi kto i na jakich zasadach może powoływać spółki prowadzące ZOZ- y.

Tagi: po, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz